Vārdnīca

Incontinence words and terminology.

Aizcietējums

Aizcietējums parasti tiek definēts kā apgrūtināta, aizkavēta vai sāpīga vēdera izeja, un vēdera izejai nav noteikti jābūt cietai, lai tā notiktu. Tas ir bieži izplatīts bērnībā.

Atlikušais urīns

Urīns, kas paliek urīnpūslī pēc urinēšanas. 

Dažādu cēloņu izraisīta nesaturēšana

Būtiski, ka tai ir dažādi simptomi, parasti tas ir stresa izraisītas urīna nesaturēšanas un vajdzības urīna nesaturēšanas apvienojums. Vajadzība urinēt parasti liek urīnpūslim sarauties, bet iegurņa muskuļi nav pietiekami spēcīgi, lai novērstu urīnpūšļa iztukšošanos. Sievietēm tas bieži notiek vienlaicīgi.  Ja jums ir abi šie veidi, tad parasti ir viens, kas izraisa lielākas problēmas nekā otrs, tādēļ vispirms jums jākoncentrējas uz biežāko simptomu.

Dermatoloģiski pārbaudīts

Testēšanas process, lai nodrošinātu, ka izstrādājumi ir ādai draudzīgi reālās dzīves apstākļos.

Enurēze

Enurēze ir patvaļīga urīna noplūde. Ja urīna nesaturēšana notiek naktī, to sauc par nakts enurēzi.

Funkcionālā urīna nesaturēšana

Tā ir nespēja paspēt laikā uz tualeti dēļ grūtībām, kuras izraisījusi fiziska vai garīga slimība vai vides barjeras.  Tie varētu būt fiziski traucējumi, kas saistīti ar novecošanos vai ar invaliditāti saistītu nespēju pietiekami ātri novilkt apģērbu vai pārvietoties no ratiņkrēsla uz tualeti. Vides barjeras savlaicīgai paspēšanai uz tualeti varētu būt pārāk liels attālums, lai paspētu uz tualeti laikā, vai apmulsums, kā rezultātā cilvēki nezina, kā nokļūt uz tualeti. 

Iegurņa muskuļi

Iegurņa muskuļi ir muskuļu grupa vēdera dobuma apakšējā daļā. Tie atrodas starp kaunuma kaulu (priekšpusē) un mugurkaula pamatu (aizmugurē). Tie arī atbalsta urīnpūsli un zarnu traktu. Šo muskuļu pavājināšanās var izraisīt problēmas, kā piemēram, urīna nesaturēšanu un, ja ir skarti anālā slēguma muskuļi, arī fēču nesaturēšanu.

Iegurņa muskuļu vingrinājumi

Iegurņa muskuļu vingrinājumi (IPMV) ietver iegurņa muskuļu sasprindzināšanu un atslābināšanu, kas uzlabo kontroli pār urīnpūsli un urīnizvadkanāla noslēgšanās spiedienu.  Iegurņa muskuļu stiprināšana ir vislabākā lieta, ko varat darīt, lai samazinātu urīna nesaturēšanas risku. Iegurņa muskuļu vingrinājumi dažreiz tiek saukti par Kēgela vingrinājumiem.

Jutīgs urīnpūslis

Bieži izmanto, lai aprakstītu nelielu urīnpūšļa vājumu vai precīzāk — urīna noplūdi.

Kairināts urīnpūslis

Kairināts urīnpūslis ir apzīmējums dažādu ar neatliekamu urinēšanas vajadzību saistītām problēmām. Urīna nesaturēšana nenozīmē tikai to, ka jums nepieciešams bieži urinēt. Kairināts urīnpūslis, ko dažreiz sauc arī par pārāk aktīvu urīnpūsli, parasti nozīmē to, ka jums bieži jāapmeklē tualete dienā, un bieži arī naktī. Atcerieties, ka urīnpūšļa iztukšošanas norma ir 4-8 reizes dienā. 

Menopauze

Periods, kas iezīmē pastāvīgas menstruālās aktivitātes pārtraukšanos.

Neirogēnisks urīnpūslis

Vairāki muskuļi un nervi strādā kopā, lai nodrošinātu urīna saturēšanu un efektīvu kontroli pār urīnpūšļa iztukšošanos. Smadzeņu, muguras smadzeņu vai nervu bojājumi var ietekmēt veidu, kā smadzenes un urīnpūslis komunicē. Tas izraisa nespēju urīnpūsli kontrolēt vai to pilnībā iztukšot. 

Nesaturēšanas aprūpe

Nesaturēšanas aprūpe saistīta ar palīdzēšanu cilvēkiem kontrolēt urīnpūšļa un zarnu trakta funkcionēšanu. Tas nozīmē nesaturēšanas (pastāvīgas vai hroniskas)iemeslu identificēšanu. Tas ietver vides faktoru un nepieciešamā atbalsta pārdomāšanu, kā arī esošo apstākļu konstatēšanu, kas varētu izraisīt urīna nesaturēšanu. Lai uzstādītu mērķus un plānotu aprūpi uzlabošanās panākšanai. Nesaturēšanas aprūpe veicina saturēšanu un ir tendēta uz turpmākās urīna nesaturēšanas novēršanu, piemērojot individualizētu ikdienas aprūpi, tualetes apmeklēšanu un dažreiz arī nesaturēšanas izstrādājumus.  

Noktūrija

Novērojama tad, ja jums urinēšanas dēļ vienu vai vairākas reizes naktī jāceļas.

Pārāk aktīvs urīnpūslis (PAU)

Pārāk aktīvs urīnpūslis (PAU) ir izplatīts aprakstošs nosaukums dažādu ar neatliekamu urinēšanas vajadzību saistītām problēmām. Urīna nesaturēšana nenozīmē tikai to, ka jums nepieciešams bieži urinēt. Pārāk aktīvs urīnpūslis, ko dažreiz sauc arī par kairinātu urīnpūsli, parasti nozīmē to, ka jums bieži jāapmeklē tualete dienā, un bieži arī naktī. Atcerieties, ka urīnpūšļa iztukšošanas norma ir 4-8 reizes dienā. Pārāk aktīvs urīnpūslis ir biežāk novērojams vecāka gadagājuma cilvēkiem un sievietēm.

Pārplūdes nesaturēšana

Par pārplūdes nesaturēšanu var runāt tad, ja nevar pilnībā iztukšot urīnpūsli un uzreiz pēc tam tas piepildās ar atlikušo urīnu. Urīnizvadkanāla obstrukcija un/vai urīnpūšļa muskulis, kas ir izstiepts un pārāk piepildīts, var izraisīt urīnpūšļa izplešanos un pēc tam patvaļīgu noplūdi. Biežākais urīna nesaturēšanas iemesls, ja nav pilnībā iespējams iztukšot urīnpūsli, ir prostatas palielināšanās vīriešiem. Bet varētu būt arī citi iemesli, piem., nervu bojājumi.

Pilēšana pēc urinēšanas (PPU)

Pilēšana pēc urinēšanas (PPU) ir termins, kas tiek lietots, ja persona apraksta patvaļīgu urīna noplūdi, kas notiek uzreiz pēc urinēšanas. Vīriešiem tas parasti notiek pēc tualetes apmeklējuma, sievietēm pēc piecelšanās no tualetes poda. Tas tiek novērots palielinātas prostatas gadījumā un pie vājiem iegurņa muskuļiem.

Slapināšana gultā

Slapināšana gultā vai nakts enurēze ir patvaļīga urīna noplūde miegā, kas notiek vecumā, kad to vēl nemaz negaida.  Noktūrija ir bieža nepieciešamība urinēt nakts laikā.

Stresa urīna nesaturēšana

Stresa urīna nesaturēšana apraksta sūdzības par patvaļīgu urīna noplūdi (urīnpūšļa vājumu) pie fiziskas slodzes.  Šīs slodzes var ietvert fizisku piepūli vai tādas darbības kā klepošanu, šķaudīšanu vai smiešanos. Stresa urīna nesaturēšana parasti saistās ar nelielu urīna daudzuma noplūdi, bet tas ir atkarīgs no tā, cik pilns ir urīnpūslis brīdī, kad rodas spiediens vēdera apvidū.  Stresa urīna nesaturēšana parasti tiek saistīta ar iegurņa muskuļu pavājināšanos; to var izraisīt fiziskās izmaiņas, kas notiek grūtniecības, dzemdību un menopauzes laikā. Stresa urīna nesaturēšana sievietēm sauc par stresa urīna nesaturēšanu vai stresa nesaturēšanu. 

Urīna aizture

Urīna aizture rodas urīnpūšļa iztukšošanas grūtību dēļ, un nozīmē to, ka urīnpūslī pēc urinēšanas joprojām ir urīns. To var izraisīt, piemēram, palielināta prostata.  Vāja urinēšanas plūsma, kas var ietvert pārtrauktu strūklu, sasprindzinājumu un aizkavēšanos starp cenšanos urinēt un faktisko plūsmas sākumu, varētu būt simptomi, kas saistāmi ar urīnpūšļa iztukšošanās grūtībām. Tā kā urīnpūslis paliek pilns, tas var novest pie pārplūdes urīna nesaturēšanas.

Urīna nesaturēšana

Nesaturēšanu var attiecināt gan uz urīna nesaturēšanu, gan uz fekāliju nesaturēšanu.

Urīna nesaturēšanas ārstēšana

Ir daudz dažādi rekomendētie urīna nesaturēšanas ārstēšanas veidi un metodes. Viena no ārstēšanas metodēm ir dzīves veida izmaiņas, piemēram, urīnpūšļa vai iegurņa muskuļu vingrinājumi (IPMV), kas stiprina dziļo muskulatūru. Bieži var palīdzēt arī izmaiņas šķidruma uzņemšanā un iztukšošanas veidā vai svara zaudēšana.

Urinēšana

Urinēšanas darbība (urīna izvadīšana).

Urīnpūšļa dienasgrāmata

Arī tiek saukta par šķidruma uzņemšanas un urīnpūšļa dienasgrāmatu. Uzņemtā šķidruma daudzums tieši ietekmē saražotā urīna daudzumu. 3 dienas pierakstot, cik bieži urinējat, urinēšanas daudzumu un to, cik bieži un kāda veida dzērienus un kad lietojāt, var palīdzēt jums un medicīnas speciālistiem novērtēt urīna nesaturēšanas līmeni un veidu, kā arī nepieciešamo ārstēšanu. Piemēram, individuāla vajadzība iztukšot urīnpūsli biežāk nekā 8 reizes 24 stundu laikā var norādīt uz pēkšņu urīna nesaturēšanu vai ko citu, kam nepieciešama pilna diagnoze un ārstēšana.

Urīnpūšļa trenēšana

Urīnpūšļa trenēšana ir paradumu maiņas tehnika, kas paredzēta urīnpūšļa ietilpības palielināšanai un urinēšanas biežuma samazināšanai. Laika gaitā urīnpūšļa kairinājums mazinās un spēj tikt galā ar lielāku urīna tilpumu. Urīnpūšļa dienasgrāmata (kas tiek saukta arī par šķidruma uzņemšanas un urīnpūšļa dienasgrāmatu) ir pirmais solis, lai novērtētu pēkšņu urīna nesaturēšanu un izveidotu urīnpūšļa trenēšanas kursu.

Urīnpūšļa vājums

Urīnpūšļa vājums (arī saukts par vāju urīnpūsli) ir tad, ja pastāv grūtības kontrolēt urīnpūsli, kas izraisa patvaļīgu urīna noplūdi. Sieviešu urīnpūšļa vājumam un vīriešu urīnpūšļa vājumam ir daudz dažādu iemeslu. Pareiza medicīniskā terminoloģija urīnpūšļa vājumam ir urīna nesaturēšana.