Bieža urinēšana grūtniecības laikā: iemesli un padomi

Vai grūtniecības laikā šķiet, ka daudz laika tiek pavadīts tualetē? Kaut gan bieža ir diezgan nepatīkams simptoms, par kuru neviena grūtniece nepriecājas, tā ir pavisam normāla parādība, un vairumā gadījumu par to nav jāuztraucas. Lasiet tālāk, lai saprastu, kas izraisa biežu urinēšanu grūtniecības laikā, padomus, kā tikt ar to galā, un vai tas liecina par urīnceļu infekciju.

Kad tā sākas? Un kas sagaidāms visas grūtniecības laikā?

Pirmais trimestris
Kaut gan sievietēm simptomi var atšķirties, bieža ir viens no visizplatītākajiem agrīnajiem grūtniecības simptomiem, kas sākas ap pirmā trimestra ceturto nedēļu. 
 
Otrais trimestris
Mazulim augot un grūtniecībai attīstoties, vajadzība urinēt īslaicīgi var mazināties, jo cilvēku horionu gonadotropīna (HCG) hormona līmenis pazeminās. 
 
Trešais trimestris
Vēlākajā grūtniecības periodā vēlēšanās bieži urinēt parasti atgriežas, jo augošais mazulis aizvien vairāk spiež uz urīnpūsli, un tāpēc biežāk jādodas uz tualeti, arī nakts laikā.
 
Kopumā urinēšanas biežums sievietēm atšķiras. Dažas izjūt neērtības visā grūtniecības periodā, savukārt citas to gandrīz neievēro. Lielākoties tā turpinās visus deviņus grūtniecības mēnešus līdz dzemdībām, pirms viss atkal atgriežas normālās sliedēs. 

Kas izraisa biežu urinēšanu grūtniecības laikā?

Pirms iestājas grūtniecība, apaugļotā olšūna kopā ar izveidojušos placentu sāk ražot paaugstinātu HCG daudzumu. Šī grūtniecības hormona dēļ pieaug asins plūsma uz iegurņa zonu un nierēm, un grūtniecības laikā tā kļūst efektīvāka. Tomēr negatīvā puse ir tādi simptomi kā nelabums un bieža vajadzība urinēt. 
 
Grūtniecības hormonu pieauguma dēļ vājinās un saites, kas palīdz ķermenim sagatavoties augošajam mazulim un dzemdībām, taču var izraisīt arī noplūdes un urīna nesaturēšanu.
 
Turklāt, mazulim kļūstot lielākam, tas vairāk un vairāk spiež uz urīnpūsli, samazinot telpu urīna glabāšanai. Tas būs vēl pamanāmāk trešā trimestra beigu periodā, jo mazuļa galva virzās lejup uz iegurni un rada vēl lielāku spiedienu uz urīnpūsli.
 
Tāpat pavisam normāla parādība ir šķidruma uzkrāšanās kājās, pēdās un potītēs, jo īpaši trešā trimestra laikā. Dienas laikā papildu šķidrums uzkrājas ķermeņa zemākajās daļās, it īpaši karstā laikā, vai tad, kad ilgāku laiku iznāk atrasties uz kājām. Tāpēc vakarā dodoties gulēt, kad pēdas ir paceltas, šķidrums, kas uzkrājies dienas laikā, atplūst atpakaļ asins plūsmā un nierēs, kur izfiltrējas kā urīns, izraisot vajadzību nakts laikā doties uz tualeti.

Padomi biežas urinēšanas pārvaldībai grūtniecības laikā

Kas darāms, lai atvieglotu biežu urinēšanu, pietūkumu un pastāvīgu vajadzību vairākkārt nakts laikā doties uz tualeti.
 
Pilnībā iztukšojiet urīnpūsli urinēšanas laikā
Tualetē, sēžot uz poda, noliecieties uz priekšu un izmantojiet labu atbalstu kājām. Šāda piemērota pozīcija var palīdzēt pilnībā iztukšot urīnpūsli. 

Centieties izvairīties no kofeīna
Tādi kofeīnu saturoši dzērieni kā kafija un melnā tēja var kairināt urīnpūsli, izraisot lielāku vajadzību urinēt.

Nedzeriet pārāk daudz, pirms dodaties gulēt…
Ja atklājat, ka bieži jāiet uz tualeti nakts laikā, mēģiniet ierobežot šķidruma uzņemšanu tieši pirms došanās gulēt.

…tomēr raugieties, lai tiktu uzņemts pietiekams šķidruma daudzums
Kopumā nesamaziniet šķidruma uzņemšanu, domājot, ka tas palīdzēs izvairīties no biežas tualetes apmeklēšanas. Grūtniecības laikā ķermenim ir nepieciešams nodrošināt pastāvīgu šķidruma uzņemšanu.

Pirms dodaties gulēt, paceliet kājas uz augšu
Mēģiniet atrast laiku, lai pirms gulētiešanas paceltu kājas uz augšu. Tādējādi šķidrumu, kas ir uzkrājies pietūkušajās potītēs un pēdās, var palīdzēt ievirzīt asins plūsmā, un tas ļaus urinēt pirms došanās gulēt.

Gādājiet par to, lai pēdas un potītes nepietūktu dienas laikā
Pēc iespējas izvairieties no ilgstošas stāvēšanas. Mēģiniet valkāt kompresijas zeķes, paceļot kājas uz augšu, kad vien tas iespējams, un regulāri staigājiet vai veiciet pēdu vingrinājumus.

Lietojiet izstrādājumus, kas paredzēti urīna nesaturēšanas gadījumiem
Ja grūtniecības laikā noplūdes kļūst par problēmu, lietojiet TENA izstrādājumus, kas paredzēti urīna nesaturēšanas gadījumiem, un, kas var palīdzēt saglabāt sausumu un drošību tiklab dienā, kā arī naktī

Vai bieža urinēšana grūtniecības laikā varētu liecināt par kādu problēmu?

Kaut gan bieža grūtniecības laikā ir normāla parādība, parasti tā kļūst par problēmu, ja tai pievienojas citi simptomi. Tas varētu potenciāli signalizēt par urīnceļu infekciju. Šādi simptomi ir norādīti tālāk.
 
  • Sāpes vai dedzinoša sajūta urinēšanas laikā
  • Sajūta, ka nepieciešams urinēt uzreiz pēc tualetes apmeklējuma
  • Urīnam ir nepatīkama smaka, tas ir duļķains vai satur asinis 
  • Pastāvīgas sāpes vēdera lejasdaļā
  • Sāpes muguras lejasdaļā
  • Vispārēja slikta pašsajūta
  • Urīna noplūde
 
Urīnceļu infekcija grūtniecības laikā nav joka lieta, bet, par laimi, to var novērst diezgan viegli. Agrīni atklājot un izārstējot, tā neradīs nekādu kaitējumu grūtniecībai. Tāpēc noteikti dodieties pie ārsta, ja jums ir kāds no iepriekš minētajiem simptomiem.

Nobeigums

Bieža grūtniecības laikā ir plaši izplatīta un dažkārt kaitinoša, tomēr parasti par to nav jāuztraucas. Vajadzība urinēt var mainīties dažādos trimestros, tomēr pēc dzemdībām tā palēnām mazināsies. Tad jums būs jārūpējas par savu mazuli.

Related articles