Noktūrija un urīna nesaturēšana nakts laikā

Nepieciešamība urinēt nakts laikā var skart ikvienu, jo īpaši novecojot, grūtniecības laikā vai tad, ja mums patīk iedzert tieši pirms gulētiešanas. Dažiem cilvēkiem vajadzība urinēt var izraisīt arī urīna noplūdes nakts laikā.

Regulāram tualetes apmeklējumam naktīs (noktūrijai) ir vairāki iemesli, bet ir iespējas samazināt vajadzību naktīs urinēt. Lai uzlabotu miega kvalitāti, būtu jāmaina ikdienas paradumi - daudzums un laiks - šķidruma uzņemšanā. Turpinājumā par to Jūs uzzināsiet ko vairāk, kā arī saņemsiet padomus, ko varat darīt, lai naktī nebūtu jāmostas.

Kas ir par iemeslu urīna nesaturēšanai naktī?

Novecojot mūsu organisms mainās, un ir pilnīgi dabiski, ka uz tualeti mums gribas iet biežāk. Citiem vārdiem sakot, viens vai divi tualetes apmeklējumi naktī ir normāli. Tam ir vairāki iemesli. Jauna cilvēka urīnpūslis var saturēt līdz pat puslitram urīna, bet, mums novecojot, tilpums samazinās apmēram uz pusi, jo urīnpūšļa muskuļi vairs nav tik elastīgi. Vēl nepieciešamību uz vecumu biežāk urinēt nosaka tas, kā spējam koncentrēties uz urīna izvadīšanu. Dienas un nakts laikā izstrādātais kopējais urīna daudzums var nepieaugt, bet bieži vairāk urīna izstrādājās tieši naktī. 

To, cik daudz jums nākas urinēt, var ietekmēt arī jūsu dzīvesveids un uzvedība - piemēram, ja patērējat daudz šķidruma. Ja lietojat kofeīnu saturošus dzērienus vai alkoholu, tad arī tas var novest pie nepieciešamības urinēt naktī.

Ar noktūriju saistītas veselības problēmas:

Nakts urinēšanu var izraisīt gan veselības problēmas, gan zāļu lietošana. Ja jums ir aizdomas, ka naktīs ir saistīta ar noteiktām veselības problēmām vai ka to rada jūsu zāles, sazinieties ar savu ārstu! Reizēm tāds sīkums kā izmaiņas zāļu dzeršanas laikā var palīdzēt mazināt nepieciešamību pēc nakts urinēšanas.

Dažas ar noktūriju saistītās zāles un diagnozes:

  • Sirds un nieru saslimšanas.
  • Diabēts
  • Diurētiskie līdzekļi
  • Urgentā

Noktūriju un urīna nesaturēšanu var izraisīt bezmiegs.

Vairums urīna izdalās laikā, kad esam nomodā, līdz ar to cilvēkiem, kuru saslimšana tur viņus nomodā, nākas biežāk apmeklēt tualeti. Bezmiegu var radīt vairākas saslimšanas, piemēram, nemierīgo kāju sindroms, miega apnoja, arī Alcheimera un Pārkinsona slimības. Daudzas hroniskas slimības rada diskomfortu un sāpes, līdz ar to šo saslimšanu ārstēšana un pareiza pretsāpju līdzekļu lietošana uzlabos miegu un mazinās nepieciešamību urinēt naktīs.

Ko es varu darīt, lai retāk vajadzētu iet uz tualeti naktīs?

Retāki tualetes apmeklējumi naktīs uzlabos Jūsu vispārējo pašsajūtu un palīdzēs, sniedzot kvalitatīvāku miegu.

Šie ieteikumi Jums var palīdzēt:

  • Pirms gulētiešanas izvairieties dzert kafiju, tēju un alkoholiskos dzērienus.
  • Noteikti aizejiet uz tualeti pirms naktsmiera!
  • Mēģiniet ierobežot šķidrumu uzņemšanu divas stundas pirms naktsmiera!
  • Ja Jums ir kāju tūska, tad nakts urinēšanu samazinās kompresijas zeķu lietošana, kā arī tas, ka pēcpusdienās kājas pacelsiet mazliet augšā, jo tā ķermenis ātrāk tiks galā ar šķidruma sakrāšanos kājās.
  • Jūsu vajadzību iet uz tualeti var izraisīt pamošanās nakts vidū. Ja ciešat no bezmiega vai dažādu iemeslu naktsmiera traucējumiem, noktūriju var samazināt, ja novērš šos iemeslus.
  • Ja naktīs notiek urīna noplūde, izmantojiet nakts noplūdes paketes!