Menopauze un urīnceļu simptomi

Novecojot tiek iegūtas vairākas priekšrocības. Uzkrātā dzīves pieredze bieži ļauj izjust pārliecību par sevi un labu izpratni par to, kas patiešām ir svarīgs. Varbūt bērni jau ir pieauguši un tagad ir iespēja darīt visu, ko daudzus gadus vajadzēja atlikt, jo nācās pavadīt laiku ar maziem bērniem vai piedzīvot drudžainu steigu karjeras sākumposmā. Menopauzei nevajadzētu būt šķērslim, kurš traucētu darīt to, kas patīk, tomēr šajā jaunajā dzīves posmā būtu derīgi šo to zināt.
 
Vairumam cilvēku ir kaut kādas zināšanas par menopauzes vispārējiem simptomiem, taču mazāk tiek pievērsta uzmanība tam, kā var ietekmēt urīnceļus. Šajā rakstā to izskatīsim kopā ar pāris ārstēšanas iespējām, kas var būt noderīgas un atvieglot dažas ķermenī notikušās izmaiņas.

Menopauze un nesaturēšana

Dzīves laikā estrogēna daudzums organismā mainās, bet zems līmenis parasti tiek novērots jaunām meitenēm un sievietēm, kurām tuvojas menopauzes vecums. Estrogēns ietekmē daudzus ķermeņa orgānus un daļas, tostarp smadzenes, skeletu, dzemdi un maksti. Tas arī var būt viens no iemesliem, kādēļ šajā dzīves periodā daudzas sievietes pieredz nesaturēšanu. Nav precīzu zinātnisku pierādījumu par to, kāpēc menopauzes laikā rodas nesaturēšana, tomēr pamatots arguments ir zemāki estrogēna līmeņi, kas var ietekmēt urīnceļus un iegurņa pamatnes muskuļus. Mazākam estrogēna līmenim var būt šāda ietekme:
 
  1. Audu elastības zudums
    Maksts un urīnceļu audi var kļūt sausāki, plānāki un neelastīgāki (iegurņa pamatnes muskuļi deģenerējas, kad estrogēns tos vairs nestimulē). Kopumā šādu stāvokli var izraisīt vecums, dzemdības, ķermeņa svars un hormonālie faktori, un tādēļ palielinās iespēja, ka var rasties problēmas, kas saistītas ar urīna nesaturēšanu vai neatliekamu vēlmi urinēt. 

  2. Izmaiņas pH vidē
    Parasti urīnceļos esošā Lactobacilli bacteria rada zema pH vidi, kas aizsargā pret infekcijām. Kad sieviete noveco, Lactobacilli bacteria līmenis samazinās, tāpat kā gļotu veidošanās. Līdz ar to pH līmenis var paaugstināties un gļotāda kļūst sausāka. Tas palielina urīnceļu infekciju risku, jo baktērijas var vieglāk piestiprināties pie gļotādas un savairoties. Infekcija (UCI) arī ir viens no urīna nesaturēšanas riska faktoriem. 
 

Estrogēnu terapija

Estrogēnu terapija krēmu un vaginālo svecīšu formā ir viens no negatīvo simptomu novēršanas veidiem, jo šie līdzekļi nodrošina audiem labāku apasiņošanu. Lokāli lietots estrogēns mitrina maksts un urīnceļu gļotādu, padarot to biezāku, skābāku un mazāk jutīgu. Tas uzlabo gļotādas spēju pretoties infekcijām, tādējādi arī samazinot kairinājuma un urīnceļu infekciju risku. Savukārt estrogēna lietošanai tablešu formā varētu pat pasliktināt urīna nesaturēšanu. 

Iegurņa pamatnes muskuļu vingrināšana

Iegurņa pamatnes muskuļiem ir būtiska loma urīnpūšļa un resnās zarnas kontroles uzlabošanā, tāpēc ir svarīgi saglabāt šīs muskuļu grupas stiprību, lai novērstu noplūdes. Iekļaujiet Kēgela vingrinājumus savā ikdienas rutīnā. Atvēlot tikai dažas minūtes dienā iegurņa pamatnes muskuļu vingrināšanai, var samazināt varbūtējās noplūdes vai pat pilnībā tās izslēgt. 
 
Ja jūtat, ka nepieciešama papildu palīdzība un atbalsts simptomu mazināšanai menopauzes laikā, ieteicams griezties pie speciālista. Ir iespējams saņemt pienācīgu palīdzību.