Aprūpēšanas vārdnīca

Ar urīna nesaturēšanas aprūpi saistīto terminu vārdnīca

Ja ārsts vai farmaceits ir lietojis jums nezināmu terminu vai uz iepakojuma esat izlasījis iepriekš neredzētu vārdu, skatiet šo vārdnīcu, kurā sniegti noderīgi skaidrojumi.

Aizsargpalagi

Aizsargpalagi ir lieli uzsūcoši pārklāji. Tie ir paredzēti, lai pasargātu virsmas, uz kurām varat apsēsties vai apgulties, piemēram, gultas, krēslus un mēbeles. Ir pieejami dažādu lielumu un veidu TENA® aizsargpalagi.

Apakšveļa

Ar vārdu “apakšveļa” mēs apzīmējam vīriešiem un sievietēm paredzētu uzsūcošu apakšveļu. TENA® apakšveļas izstrādājumus var uzvilkt, novilkt un valkāt tāpat kā parastu apakšveļu. Nodrošina aizsardzību vidējas līdz smagas urīna nesaturēšanas gadījumā.

Biksīšu ieliktnīši

Mazākās un plānākās paketes, kas tiek dēvētas arī par ieliktnīšiem. TENA® urīna nesaturēšanas ieliktnīši ir paredzēti aizsardzībai pret ļoti vieglām urīna noplūdēm un sausuma sajūtai ikdienā.

Dažādu cēloņu izraisīta nesaturēšana

Kā norāda nosaukums, šajā gadījumā ir dažādi simptomi. Parasti tā ir stresa urīna nesaturēšanas (sk. tālāk) un vajadzības urīna nesaturēšanas (sk. tālāk) kombinācija. Ja jums ir abu veidu nesaturēšana, parasti viena no tām sagādā vairāk raižu nekā otra. Ja tā ir arī jūsu gadījumā, vispirms koncentrējieties uz biežāko simptomu.

Enurēze

Enurēze (tiek dēvēta arī par slapināšanu gultā) ir patvaļīga urīna noplūde guļot. Ja tā notiek naktī, tiek dēvēta par nakts enurēzi.

Fekāliju nesaturēšana

Šī veida nesaturēšana nozīmē patvaļīgu fekāliju noplūdi.

Funkcionālā urīna nesaturēšana

Tā ir nespēja laikus nokļūt līdz tualetei fizisku vai garīgu traucējumu dēļ. 

Iegurņa muskuļi

Iegurņa muskuļi veido platu saiti starp kājām no kaunuma kaula (priekšpusē) līdz mugurkaula pamatnei (aizmugurē). Lai kontrolētu urīna noplūdi, ir jādarbojas iegurņa muskuļiem. Šie svarīgie muskuļi nodrošina urīna un fekāliju saturēšanu.

Iegurņa muskuļu vingrinājumi

Šie vingrinājumi ietver iegurņa muskuļu sasprindzināšanu un atslābināšanu. Vingrinājumu mērķis ir muskuļu nostiprināšana un urīnizvadkanāla noslēgšanās spiediena palielināšana.

Ieliktņi

Tie ir īpaši vīriešiem paredzēti urīna nesaturēšanas ieliktņi. TENA® ieliktņi ir veidoti kausa formā, pielāgojot tos vīriešu ķermeņa formām, lai tie piegulētu cieši un droši. Līpoša josla notur tos vietā. Tos paredzēts valkāt īsajās vīriešu apakšbiksēs. Piemēroti vīriešiem ar vieglu vai vidēju urīna nesaturēšanu.

Ieliktņu un biksīšu sistēma

Divdaļīgas nesaturēšanas ieliktņu un biksīšu sistēmas izstrādājumi ir veidoti valkāšanai kopā. Nemanāmie, ķermenim pieguļošie ieliktņi nodrošina aizsardzību, valkājot kopā ar TENA® urīna nesaturēšanai paredzētajām biksītēm, kuras var būt vienreiz vai vairākkārt lietojamas. Sistēma ir paredzēta aizsardzībai vidējas līdz smagas urīna nesaturēšanas gadījumā.

Menopauze

Periods, kas iezīmē pastāvīgu menstruālās aktivitātes pārtraukšanos.

Neiroloģiski urīnpūšļa darbības traucējumi

Slimības izraisīti nervu bojājumi var ietekmēt smadzeņu un urīnpūšļa saziņas veidu. Tas izraisa nespēju urīnpūsli kontrolēt vai to pilnībā iztukšot.

Paketes

Paredzētas no ļoti vieglām līdz pat smagām urīna noplūdēm sievietēm. Lielākā daļa TENA® pakešu ir atsevišķi iepakotas, un tām ir līpoša josla valkāšanai parastā apakšveļā.

Pārplūdes nesaturēšana

Tas nozīmē pastāvīgu vai epizodisku urīna plūsmu, ko parasti izraisa nosprostojums vai nervu bojājums. Urīna nesaturēšana, ja nav pilnībā iespējams iztukšot urīnpūsli, notiek, ja urīnpūsli nevar pilnībā iztukšot, un tad tas piepildās ar atlikušo urīnu.

Pieaugušo autiņbikses/uzsūcošās apakšbikses

TENA® attiecas uz pieaugušo autiņbiksēm jeb uzsūcošajām apakšbiksēm. Tās var droši nostiprināt ar līpaizdari un arī viegli noņemt.

Pilēšana pēc urinēšanas

Tā notiek tad, ja urīnpūslis (urīnizvadkanāls) netiek pilnībā iztukšots un pēc urinēšanas turpina pilēt. Tā bieži notiek arī vāju iegurņa muskuļu gadījumā.

Prostata

Dziedzeris (vīriešiem), kas atrodas pie urīnpūšļa pamatnes un apņem urīnizvadkanālu. Tas ražo šķidrumu ejakulācijas laikā. Daļai vīriešu līdz ar novecošanu dziedzeris sāk augt lielāks un nosprosto urīnvadu. Tas izpaužas kā vāja urīna strūkla.

Salvetes

TENA® urīna nesaturēšanai paredzēto salvešu un dvielīšu lielums ir īpaši pielāgots pieaugušajiem. Paredzētas maigai ādas tīrīšanai un nomierināšanai.

Stresa urīna nesaturēšana

Urīna noplūde, kas notiek pēkšņas fiziskas piepūles laikā, piemēram, klepojot, šķaudot, smejoties, vingrojot vai ceļot smagumus. Parasti urīna noplūde ir neliela un ir saistīta ar iegurņa muskuļu vājumu.

Ultra Thin ieliktnīši

TENA® Ultra Thin ieliktnīši ir īpaši veidoti tā, lai būtu nemanāmi. Lai arī ļoti plāni, tie tomēr nodrošina tādu pašu aizsardzību kā parastās urīna nesaturēšanas paketes.

Urīna nesaturēšana

Patvaļīga urīna un/vai zarnu satura noplūde.

Urīna noplūde

Tā tiek dēvēta arī par urīnpūšļa vājumu vai urīna nesaturēšanu. Tas nozīmē, ka cilvēkam ir grūtības kontrolēt urīnpūsli. Līdz ar to var rasties patvaļīgas urīna noplūdes.

Urinēšana

Urinēšanas darbība (urīna izvadīšana).

Uzsūcošās apakšbikses

Šīs uzsūcošās apakšbikses ir īpaši veidotas, lai pasargātu no urīna noplūdes. TENA® uzsūcošās apakšbikses vīriešiem un sievietēm ir lieliski piemērotas, lai nodrošinātu aprūpi tuviniekam. Tās var droši nostiprināt ar līpaizdari un arī viegli noņemt. Uzsūcošās apakšbikses dažreiz tiek dēvētas par pieaugušo autiņbiksēm, un tās nodrošina maksimālu uzsūktspēju aizsardzībai smagas urīna nesaturēšanas gadījumos.

Vajadzības urīna nesaturēšana

Tiek dēvēta arī par pāraktīvu urīnpūsli ar urīna noplūdi, un tas ir visbiežāk sastopamais urīna nesaturēšanas veids vīriešiem. Jūs sajūtat pēkšņu nepieciešamību urinēt, un no urīnpūšļa patvaļīgi noplūst urīns. Sajūtot nepieciešamību urinēt, var būt grūti laikus pagūt nokļūt līdz tualetei. Līdz ar to var rasties biežas, nelielas noplūdes starp urinēšanas vai pilnīgas urīnpūšļa iztukšošanas reizēm. To var izraisīt dažādi faktori, piemēram, palielināta prostata, urīnceļu infekcija, kafijas vai enerģijas dzērienu patēriņš, akmeņi urīnpūslī, jutīga gļotāda postmenopauzes posmā, ginekoloģiskas problēmas, piemēram, noslīdējums vai olnīcu audzējs, un aizcietējums.