Urīnceļu infekcijas veciem cilvēkiem

Vai zināt, kam jāpievērš uzmanība un kā novērst urīnceļu infekciju? Urīnceļu infekcija biežāk skar cilvēkus, kam ir , kā arī vecus cilvēkus. Tāpēc ir svarīgi zināt, kam jāpievērš uzmanība un kā novērst urīnceļu infekcijas.

Urīnceļu infekciju var iegūt ikviens, tomēr dažas cilvēku grupas tai ir vairāk pakļautas. Ja rūpējaties par kādu radinieku, kam ir urīna nesaturēšana vai kāda cita slimība, būtu labi pievērst uzmanību dažām lietām.

Kas ir urīnceļu infekcija?

Urīnceļu infekciju ierosina kaitīgo baktēriju iekļūšana apakšējos vai augšējos urīnceļos. Tas var izraisīt nepatīkamus un dažkārt arī nopietnus simptomus. Vairākumā gadījumu baktērijas, kas nonāk apakšējos urīnceļos, ir no mūsu pašu organisma.

E. Coli ir visizplatītākais baktēriju tips, kas izraisa urīnceļu infekciju. Parasti šīs baktērijas ir sastopamas zarnās un var inficēt urīnceļus, kad urīnizvadkanāls saskaras ar fekālijām.

Kādi ir izplatītākie urīnpūšļa infekcijas simptomi?

  • Sāpīga vai dedzinoša sajūta
  • Bieža urinēšana un pastāvīga vēlme urinēt
  • Nelieli urīna daudzumi
  • Asiņu piejaukums urīnā
  • Tumšs, duļķains vai stipri smakojošs urīns
  • Salšanas sajūta, bet parasti ar drudzi tā nav saistīta
  • Pēkšņa

Ar ko atšķiras apakšējo un augšējo urīnceļu infekcija

Urīnceļu infekcija kā tāda nav bīstama, kaut gan rada sāpes. Visbiežāk ārstēšanai izmanto ārsta izrakstītas antibiotikas, bet, ja netiek ārstēta, infekcija var izplatīties no apakšējiem urīnceļiem līdz augšējiem urīnceļiem un nierēm. Šāda infekcija potenciāli var izraisīt nieru bojājumus un pat nieru mazspēju. Infekcijas gadījumā simptomi krietni pastiprinās, piemēram, parādās muguras sāpes, nelabums un drudzis. No nierēm infekcija var iekļūt asinsritē (urosepse) un izplatīties uz citām organisma daļām, un tā jau ir nopietna saslimšana, kam vajadzīga intensīva ārstēšana.

Neskaidri simptomi veciem cilvēkiem

Infekcijas simptomi var būt ļoti neizteikti un neskaidri cilvēkiem, kam ir vāja imūnā sistēma vai ir diabēts, kā arī veciem cilvēkiem, jo īpaši tiem, kam ir demence. Simptomi var ietvert, piemēram, vispārēju vājumu, apjukumu, nelabumu, reiboni, pēkšņu urīna nesaturēšanu vai pastiprinātu nesaturēšanu. Nereti šie simptomi šķiet saistīti ar citām saslimšanām, nevis urīnceļu infekciju, tāpēc ir grūti atpazīt infekciju.

Ir svarīgi zināt, kas ir normāli cilvēkam, par kuru jūs rūpējaties, jo tā infekciju var identificēt jau agrīnā posmā un sākt ārstēšanu pēc iespējas ātrāk.

Stāvokļi, kurus var sajaukt ar urīnceļu infekciju

Smakojošu un tumšu urīnu bez citiem simptomiem nevajadzētu sajaukt ar urīnceļu infekciju. Patiesībā dažiem cilvēkiem urīnpūslī ir “draudzīgas” baktērijas, kas var neuzrādīt nekādus citus simptomus, izņemot smakojošu urīnu. Tas ir nekaitīgs veselības stāvoklis, ko nevajadzētu ārstēt ar antibiotikām.

Nepietiekamas ūdens lietošanas dēļ urīns var būt tumšs, duļķains un smakojošs. Tāpēc jāgādā, lai tuviniekam būtu iespēja dzert pietiekami daudz ūdens.

Kam var būt urīnceļu infekcija?

Kaut gan inficēties var ikviens, urīnceļu infekcijas riskam vairāk ir pakļauti cilvēki, kas ir jutīgāki citu veselības problēmu dēļ. Pie šādām cilvēku grupām pieskaitāmi veci cilvēki, cukura diabēta slimnieki, tie, kam ir pastāvīgs katetrs, ārsti-rezidenti un pacienti.

Galvenais iemesls, kāpēc sievietes ir vairāk pakļautas urīnceļu infekcijām, ir saistīts ar anatomiju. Urīnizvadkanāls ir īsāks nekā vīriešiem un atrodas tuvu anālajai atverei, no kurienes baktērijas var iekļūt urīnceļos. Turklāt sievietēm novecojot pazeminās arī estrogēna līmenis. Tādēļ urīnceļu sieniņas kļūst plānākas un sausākas. Aizsargājošā gļotāda kļūst mazāk skāba, un tas savukārt samazina tās spēju cīnīties pret infekciju. Šī iemesla dēļ urīnceļu infekciju novēršanas nolūkā ir ieteicama estrogēna hormona terapija.

Nespēja pienācīgi iztukšot urīnpūsli ir vēl viens piemērs tam, kas var palielināt urīnceļu infekcijas risku, jo baktērijas var vairoties atlikušajā urīnā. Tam, ka urīns paliek urīnpūslī, ir daudz iemeslu, piemēram, aizcietējums, traucēta aizplūšana palielinātas prostatas vai noslīdējuma dēļ, muguras smadzeņu traumas vai nervu bojājumi, kas apgrūtina normālu urīnceļu darbību.

Protams, visos šajos gadījumos liela nozīme ir profilaksei, ko nodrošina pienācīga higiēna, ādas kopšana un ierastās darbības pēc tualetes lietošanas.

Urīnceļu infekciju novēršana ar labu higiēnu un veselīgiem paradumiem

Vissvarīgākā novēršanas metode ir gādāt, lai dzimumorgānu zona tiktu uzturēta tīra un veselīga un lai tā pati spētu aizsargāties pret infekciju. Jāatceras arī par šķidruma uzņemšanu, jo dehidratācija var izraisīt līdzīgus simptomus kā urīnceļu infekcija, turklāt papildu var arī izskalot nevēlamās baktērijas no urīnceļiem. Visbeidzot, mēģiniet pārliecināties, vai jūsu tuvinieks saņem vajadzīgo palīdzību, lai pilnībā iztukšotu urīnpūsli, jo urīnpūslī atlikušais urīns rada risku, ka baktērijas tajā attīstīsies un vairosies.

Vienkārši paņēmieni, kas palīdz novērst urīnceļu infekciju

  • Pēc tualetes lietošanas dzimumorgāni jānoslauka virzienā no priekšpuses uz aizmuguri, lai novērstu baktēriju nokļūšanu urīnceļos
  • Netīros urīna nesaturēšanas ieliktņus noņemiet virzienā no priekšpuses uz aizmuguri
  • Pārāk intensīvi nemazgājiet jutīgo dzimumorgānu zonu un nelietojiet mazgāšanai stipras iedarbības ziepes
  • Jutīgās ādas attīrīšanai lietojiet TENA mazgāšanas krēmu un aizsargāšanai — TENA aizsargkrēmu.
  • Pēc higiēnas produktu mainīšanas nosusiniet ādu, jo baktērijas labāk vairojas mitrās vietās
  • Izmantojiet augstas kvalitātes, gaiscaurlaidīgos TENA urīna nesaturēšanas produktus, kuru virsma paliek sausa.
  • Urīnceļu infekciju novēršanai bieži iesaka lietot vaginālo estrogēna līdzekli.

Palīdziet savam aprūpējamajam lietot tualeti

Grūtības lietot tualeti var būt cilvēkiem ar kustību traucējumiem vai kādu citu invaliditāti, turklāt daudziem cilvēkiem, kam ir kādi veselības traucējumi, ir grūti pilnībā iztukšot urīnpūsli. Tas var radīt sarežģījumus, jo atlikušais urīns var būt labvēlīga vide baktēriju attīstībai. Palīdzot radiniekam uzturēt labus tualetes lietošanas ieradumus, jūs varat novērst nevajadzīgu inficēšanās risku.

Daži padomi:

  • Pārliecinieties, ka tuvinieks nonāk tualetē savlaicīgi
  • Jāraugās, lai tiktu novērsti aizcietējumi un tiktu nodrošināta regulāra zarnu darbība
  • Gādājiet par to, lai tuviniekam būtu ērta pareiza poza, kas atvieglo urīnpūšļa un zarnu pilnīgu iztukšošanos. Tas nozīmē, nedaudz noliecoties uz priekšu ar saliektiem ceļgaliem un kājām balstoties uz grīdas vai kājsoliņa. Te var būt noderīgs paaugstināts tualetes krēsls, kāju balsts vai mīksts polsterējums uz tualetes sēdekļa.
  • Sniedziet palīdzību arī tad, kad notiek otro reizi vai pat trešo reizi. Tas nozīmē pamudināt tuvinieku pēc urinēšanas pabeigšanas vairākas reizes piecelties un atkal apsēsties. Tas var palīdzēt izvadīt pēc pirmās reizes atlikušo urīnu.

Kā ārstēt urīnceļu infekcijas

Ir svarīgi atpazīt urīnceļu infekcijas agrīnās pazīmes, lai ātri noteiktu diagnozi un sāktu ārstēšanu, jo īpaši trausliem veciem cilvēkiem, kuriem var izpausties mazāk simptomu, taču kuri cieš stiprāk. Tāpēc pievērsiet uzmanību tuviniekam un pastāstiet par izmaiņām ikdienas kārtībā.

Pilnīgu diagnozi noteiks ārsts. Tā tiks pamatota, ņemot vērā urīna analīžu rezultātus un infekcijas simptomus. Ja ir diagnosticēta augšējo vai apakšējo urīnceļu infekcija un ir nepieciešama ārstēšana, ārsts noteiks, kuras antibiotikas izrakstīt un kādas devas lietojamas.

Urīnceļu infekcijas simptomu atvieglošana

  • Gādājiet, lai jūsu aprūpējamais dzertu pietiekami daudz ūdens, jo tas palīdz izskalot baktērijas
  • Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NSPL*) var remdēt tādus urīnceļu infekcijas simptomus kā, piemēram, sāpes, drudzis un iekaisums.
  • Sāpju remdēšanai vai diskomforta mazināšanai var izmantot sildītāju, novietojot to muguras apakšdaļā vai uz vēdera

 

* Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NSPL) ir pretsāpju zāles, kas samazina sāpes, drudzi un iekaisumu.

Svarīga informācija

Jaunas lomas uzņemšanās.

Veca sieviete apskauj jaunāku sievieti; sagatavošanās aprūpētāja lomai

“Pamēģiniet piecelties un atkal apsēsties vai mainiet ķermeņa pozu, lai palīdzētu urīnpūslim pilnībā iztukšoties.”

Žozefīne Grandina (Josefine Grandin)

Uroterapijas medicīnas māsa