Izkārnījumu nesaturēšana – kad par to ir runa

Daudzi cilvēki nestāsta ārstam vai aprūpētājam par problēmām saistībā ar izkārnījumu nesaturēšanu. Tā vietā viņi varētu sūdzēties par tādām parādībām kā nieze vai citiem ar saturēšanu saistītiem jautājumiem, par kuriem viņi labprātāk runā. Ja esat pacientu aprūpētājs, tas jāpatur prātā. Šajā rakstā tiks pievērsta uzmanība izkārnījumu nesaturēšanai, kā arī norādīti daži visizplatītākie tās iemesli un ārstēšanas metodes.   

Par izkārnījumu nesaturēšanu īsumā

Izkārnījumu nesaturēšana ir netīša izkārnījumu izdalīšanās. Lai resnā zarna funkcionētu pienācīgi un nenotiktu izkārnījumu noplūde, taisnās zarnas un anālās atveres nervi un muskuļi darbojas kopā sarežģītā sistēmā, taču tad, kad sistēma ir bojāta, rodas izkārnījumu nesaturēšana. 
 
Izkārnījumu nesaturēšanu var izraisīt arī aizcietējums vai caureja. Tāpēc aprūpētājam, kas palīdz kādam, kuram ir šī problēma, ir noderīgi zināt, kāda ir izkārnījumu konsistence.

Izplatītākie iemesli

Izkārnījumu nesaturēšanu var izraisīt vairāki iemesli, piemēram, caureja, aizcietējums, nervu vai muskuļu bojājums. Cilvēkiem, kuriem ir slimības, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu (piemēram, multiplā skleroze (MS), Parkinsona slimība, spina bifida, insults utt.), bieži tiek novērots aizcietējums vai izkārnījumu nesaturēšana. Tas ir saistīts ar nervu ceļu bojājumu. Ja ir bojāti nervi, kas kontrolē tūpļa slēdzējmuskuļus vai tos, kuri jūt izkārnījumus, var rasties aizcietējums vai izkārnījumu nesaturēšana. 
 
Izkārnījumu nesaturēšanu var izraisīt dažādas zāles, ietekmējot kolorektālo funkciju, slēdzējmuskuļu tonusu vai kognitīvo apzināšanos. Izkārnījumu nesaturēšanu var ierosināt arī tādas iekaisīgas slimības kā Krona slimība vai čūlainais kolīts. Gan Krona slimība, gan čūlainais kolīts izraisa caureju, kas savukārt var radīt noplūdes. Izkārnījumu izdalīšanos un zarnu izraisītu neatliekamības sajūtu var radīt pat stipri iegurņa pamatnes muskuļi, ja tualete neatrodas pietiekami tuvu.
 
Arī vienkārša saslimšana var ietekmēt resnās zarnas saturēšanas funkciju. Slima vecāka gadagājuma sieviete varētu būt nekustīga, ar kognitīviem traucējumiem un/vai izjust ēstgribas zudumu un nevēlēšanos dzert pietiekami daudz šķidruma. Visi šie faktori varētu palielināt nesaturēšanas risku.

Aizcietējums

Hroniska aizcietējuma dēļ taisnajā zarnā var rasties cieta izkārnījumu masa, kuru pēc tam ir pārāk grūti izvadīt caur anālo atveri. Iznākumā anālās atveres un taisnās zarnas muskuļi izstiepjas un kļūst vājāki; atslābušie muskuļi var traucēt stingri aizvērties tūpļa slēdzējmuskuļiem, un tā rezultāts ir izkārnījumu noplūde. 

Caureja

Izkārnījumu noplūdes caurejas laikā parasti nav hroniskas nesaturēšanas pazīme, tomēr taisnajā zarnā ir grūtāk noturēt šķidrus izkārnījumus nekā parastas konsistences izkārnījumus. 

Hemoroīdi

Hemoroīdi neļauj anālai atverei pilnībā aizvērties, un tas var izraisīt izkārnījumu izdalīšanos.

Kā ārstē izkārnījumu nesaturēšanu?

Izkārnījumu nesaturēšanas ārstēšana ir atkarīga no pamatproblēmas, tomēr mērķis vienmēr ir noregulēt resnās zarnas darbību un veikt nepieciešamās izmaiņas, lai panāktu izkārnījumiem piemērotu konsistenci. 

Aizcietējumu novēršana

Vingrojiet, dzeriet daudz ūdens un lietojiet ar šķiedrvielām bagātu uzturu.

Caurejas ārstēšana

Nepieciešams novērst caurejas cēloni, kas var būt saistīts ar zarnu infekciju, un tas faktiski var atbrīvot arī no izkārnījumu nesaturēšanas. Piemēram, pārskatiet lietojamās zāles, lai noskaidrotu, kā tās ietekmē resno zarnu. Caureju var izraisīt arī pārāk daudz caureju veicinošu līdzekļu lietošana.

Iegurņa pamatnes muskuļu stiprināšana

Iegurņa pamatnes muskuļu vingrināšana ar Kēgela vingrinājumu palīdzību var būt noderīga, kā arī palīdz atrast pareizu pozu tualetē, lai atvieglotu resnās zarnas iztukšošanu. Kā alternatīvs līdzeklis var būt operācija, ja citas terapijas metodes nedod rezultātus.

Neaizmirstiet ādas kopšanu

Ilglaicīga saskare ar izkārnījumu fermentiem un mikroorganismiem ir galvenais riska faktors ar nesaturēšanu saistītam dermatītam (ādas iekaisums un/vai erozija, ko izraisa urīna un izkārnījumu ietekme). Izkārnījumi satur stipras iedarbības fermentus un kodīgus maisījumus, kas var ātri bojāt ādu. Tāpēc ir svarīgi ātri notīrīt izkārnījumus pēc to izdalīšanās. Maigi attīriet ādu ar piemērotiem starpenes kopšanas līdzekļiem un vajadzības gadījumā uzklājiet aizsargkrēmu.
 

Ko jūs kā aprūpētājs varat darīt pacientu vai ģimenes locekļu labā?

Mēģiniet palīdzēt savam aprūpējamam pievērst pienācīgu uzmanību problēmai. Ārsti saskaras ar šīm problēmām katru dienu, un ir svarīgi iegūt pareizu diagnozi. Ja ir zināms, kas izraisa problēmu, var vieglāk atrast piemērotu ārstēšanas metodi.
 
Tāpat jāņem vērā, ka cilvēki ir dažādi. Var atšķirties izstrādājums cilvēkam, kuram noplūdes gadās bieži, un tam, kuram ir izplatītāka tipa nesaturēšana. Pārliecinieties, ka atrodat konkrētajām vajadzībām visnoderīgāko izstrādājumu. Ļoti svarīgi ir atrast piemērotu tualetes rutīnu, pārliecinoties, ka ātri tiek notīrītas visas izkārnījumu noplūdes. Nodrošiniet pienācīgu ādas kopšanu un lietojiet aizsargkrēmu ādas papildu aizsardzībai.