Ādas veselība

Vecu cilvēku ādas veselība

Jūs varat parūpēties, lai tuvinieka āda būtu vesela un netiktu bojāta. Iespējams, jau esat atradis veidu, kā ikdienā kopt tuvinieka ādu atbilstoši tās stāvoklim un jutīgumam. Jebkurā gadījumā jums var būt noderīgi uzzināt vairāk par jutīgas ādas kopšanu.

Ādā notiekošās pārmaiņas

Iespējams, esat ievērojis, ka tuvinieka āda gadu gaitā ir mainījusies. Novecojot tā dabiski zaudē tauku slānīti un vairs nav tik gluda kā agrāk. Tā kļūst plānāka un vārgāka. Nepieciešams vairāk laika, lai sadzītu nobrāzumi, iegriezumi vai pārietu uztūkums. 
 
Ilgtermiņā ādas stāvokli var pasliktināt dažādi faktori:
 
  • vispārējais veselības stāvoklis
  • smēķēšana 
  • sauss gaiss
  • nepietiekama šķidruma daudzuma uzņemšana
  • stress
  • ilgstoša regulāra sauļošanās
  • ādas stāvokļa izmaiņas var radīt arī nepilnvērtīgs uzturs
Cilvēkam novecojot, āda izstrādā mazāk taukvielu, kas to dabiski pasargā. Līdz ar to var rasties grumbas, ādas sausums un pigmenta plankumi. 
 
Visi šie faktori pakļauj veca cilvēka ādu bojājumu riskam. Tāpēc centieties pēc iespējas pasargāt tuvinieka ādu no urīna nesaturēšanas radīta kairinājuma. Ja par to nerūpēsieties, urīns un/vai fekālijas var radīt ādas bojājumus. Visvairāk aizsardzība nepieciešama tādām ādas zonām kā gurni, dzimumorgāni un apvidus starp iegurni un taisno zarnu (intīmā zona).

Jutīgas ādas aizsardzība

Daudziem veciem cilvēkiem, kuri cieš no urīna nesaturēšanas, rodas ādas bojājumi — nesaturēšanas izraisīts dermatīts. Tas tiek dēvēts arī par intīmās zonas dermatītu, un tas izraisa nepatīkamus izsitumus. Tas rodas, ja āda pārāk ilgi saskaras ar urīna un fekāliju radīto mitrumu un tajos esošajām ķīmiskajām vielām. Āda tiek kairināta, un tajā rodas bojājumi. 
 
Labi, ka varat savu tuvinieku no tā pasargāt. Savukārt tad, ja tuvinieka āda jau ir bojāta, jūs varat uzlabot tās stāvokli, lai tuvinieks justos un izskatītos labāk.

Vispiemērotāko izstrādājumu atrašana

Ja tuviniekam gadās slapināšana vai smērēšana, nomazgājiet viņu ar maigu mazgāšanas līdzekli (nevis parastajām ziepēm, kas sausina ādu). Uzklājiet arī mitrinošu līdzekli un ādas aizsargkrēmu. Mazgāšanas krēms TENA Wash Cream satur visus trīs komponentus un ir īpaši paredzēts vecu cilvēku ādai urīna nesaturēšanas gadījumā. 
 
 
Ja tuviniekam gadās slapināšana vai smērēšana, nomazgājiet viņu ar maigu mazgāšanas līdzekli (nevis parastajām ziepēm, kas sausina ādu). Uzklājiet arī mitrinošu līdzekli un ādas aizsargkrēmu. 
Ir viegli apjukt, jo ir pieejams daudz dažādu izstrādājumu. Piemēram, var būt grūti saprast, ar ko atšķiras mitrinošs līdzeklis un aizsargkrēms. Lai izprastu dažādu izstrādājumu sniegtās priekšrocības, skatiet lapu par ādas kopšanu. Tādējādi varēsit atrast sava tuvinieka vajadzībām vispiemērotākos izstrādājumus.

Citi praktiski padomi

Lai saņemtu vairāk padomu par to, kā rūpēties par tuvinieka ādas veselību intīmajā zonā, lejupielādējiet ierastās ikdienas higiēnas veidni (PDF formātā).