Novecošana un urīna nesaturēšana

Kas notiek, cilvēkam novecojot?

Ko iesākt, ja jūsu gados vecais tuvinieks zaudē kontroli pār urīnpūsli un/vai zarnu darbību? Centieties nekrist panikā. Sākumā šī situācija jums abiem var šķist nepatīkama un mulsinoša. Tomēr jums jāzina, ka ir bieži sastopama parādība, un ir iespējas, kā jūs varat palīdzēt savam tuviniekam tikt ar to galā.
 
Redzot, kā tuvinieks noveco, jūs, iespējams, esat ievērojis viņa fiziskā stāvokļa izmaiņas. Varbūt viņš vairs nav tik mundrs vai kopts kā agrāk. Varbūt ir pasliktinājusies redze un dzirde. Tas ir dabiski. 
 
Tas pats var notikt arī ar cilvēka urīnceļu sistēmu. Novecojot tā vairs nedarbojas tik efektīvi kā jaunībā. Līdz ar to cilvēks pilnībā vai daļēji zaudē kontroli pār urīnpūsli un zarnu darbību. Tā ir bieži sastopama situācija, kas tiek dēvēta par urīna nesaturēšanu. 
 
Urīna nesaturēšana var mulsināt jūsu tuvinieku un radīt neapmierinātību. Pēkšņi cilvēks vairs nespēj kontrolēt tik privātu, agrāk it kā pašsaprotamu darbību kā tualetes apmeklēšanu.  
 
Lai palīdzētu, jums jābūt saprotošam. Centieties nemulst un nekritizēt šo situāciju. Uzziniet vairāk par urīna nesaturēšanu un noskaidrojiet, kā varat praktiski palīdzēt savam tuviniekam. Sniedziet savam tuviniekam rūpes un mīlestību, un, iespējams, tādējādi jūs satuvināsieties vēl vairāk. 
 
Lai labāk izprastu tuvinieka veselības stāvokli, pārdomājiet, kādi procesi notiek viņa novecojošajā ķermenī.

Kāpēc tuviniekam parādījusies urīna nesaturēšana?

Novecojot cilvēka orgāni, muskuļi un nervi vairs nesadarbojas tik efektīvi kā iepriekš. 
 
Lai varētu kontrolēt urīna noplūdi, ir jādarbojas iegurņa muskuļiem un sfinktera muskuļiem. Šie svarīgie muskuļi nodrošina urīna un fekāliju saturēšanu. Novecojot šie muskuļi dažādu iemeslu dēļ kļūst vājāki, tāpēc rodas nesaturēšana. Iespējams arī, ka smadzenes un urīnpūsli savienojošie nervi sūta nepareizus signālus. 
 
Turklāt novecošanas dēļ arī nieres un urīnpūslis vairs nedarbojas tik efektīvi kā jaunībā. (Novecojot veselam cilvēkam, nieres parasti turpina darboties normāli. Tomēr slimības, medikamenti un citi faktori var negatīvi ietekmēt to darbību.) 
 
Tālāk minētās organisma izmaiņas var veicināt urīna nesaturēšanu.  
Kas novecojot notiek ar nierēm?
Novecojot var pasliktināties arī nieru darbība. Tas var izpausties kā samazināta asins plūsma uz nierēm un palēnināta antidiurētiskā hormona (ADH) ražošana. Šis hormons padara urīnu koncentrētāku (aiztur ūdeni ķermenī). Ja hormona līmenis pazeminās, veidojas vairāk urīna, it īpaši naktī. Šī iemesla dēļ nav nekas neparasts, ka veciem cilvēkiem naktī 1 vai 2 reizes jāapmeklē tualete.
Kas novecojot notiek ar urīnpūsli?
Urīnpūslis ir muskuļots orgāns. Novecojot palielinās risks, ka urīnpūšļa muskuļi sāks zaudēt tonusu un funkcionēšanas spēju. Līdz ar to samazinās spēja sarauties un sasprindzināties. Tāpēc ir nepieciešams vairāk laika, lai urīnpūslis iztukšotos. Var pat gadīties, ka urīnpūslis nemaz neiztukšojas pilnībā un tajā paliek nedaudz urīna. 
 
Samazinās arī urīnpūšļa elastība, un tas nevar saturēt tik daudz urīna kā iepriekš. Vēlāk, kad urīnpūslis ir gandrīz pilns, tiek aktivizēts iztukšošanas reflekss. Līdz ar to vecam cilvēkam ir mazāk laika, lai nokļūtu līdz tualetei un iztukšotu urīnpūsli. 
 
Var rasties urīnizvadkanāla nosprostojums. Sievietēm tā iemesls var būt novājināti muskuļi, kuru dēļ urīnpūslis vai maksts var izslīdēt no vietas (noslīdējums). Vīriešiem urīnizvadkanāla nosprostojumu var radīt palielināts prostatas dziedzeris. Ir svarīgi laikus diagnosticēt šīs problēmas, lai saņemtu atbilstošu ārstēšanu.
 
Lūk, daži no simptomiem
  • apgrūtināta urinēšanas sākšana;
  • sajūta, ka urīnpūslis pēc urinēšanas nav pilnībā iztukšots;
  • pārtraukta vai vāja urīna strūkla;
  • bieža nepieciešamība urinēt un bieža naktī.
Ja urīnpūsli nav iespējams pilnībā iztukšot, to piepilda atlikušais urīns un tādējādi rodas pārplūdes urīna nesaturēšana, turklāt palielinās arī urīnceļu infekciju risks.
 
Ja tuvinieka pārvietošanās spējas novecojot samazinās, viņam var būt grūti nokļūt līdz tualetei. Līdz ar to, kad rodas vajadzība apmeklēt tualeti, cilvēks vairs nepagūst tur nokļūt laikus. Šādā gadījumā viņš ir atkarīgs no aprūpētāja, piemēram, jums, kas var palīdzēt urīna nesaturēšanas jautājumā. 

Uzzināt vairāk

Lai spētu labi aprūpēt tuvinieku, ir svarīgi saprast novecošanas procesu un to, kā tas ietekmē pārvietošanās un kognitīvās spējas. Lai uzzinātu vairāk par vecuma izraisītajām izmaiņām un iespējām palīdzēt savam tuviniekam, izlasiet šos rakstus: