Vecam cilvēkam drošs mājoklis

Vecam cilvēkam drošs mājoklis

Ja esat sava tuvinieka aprūpētājs, jūs vairāk nekā jebkurš cits varat viņam palīdzēt saglabāt pārvietošanās spējas. Un tas ir svarīgi, jo pārvietošanās spējas sniedz vairāk neatkarības.
 
Pavadot laiku kopā ar tuvinieku viņa/jūsu mājoklī, jūs varat pamanīt riskus un novērst negadījumus, kas varētu apdraudēt tuvinieka pārvietošanās spējas. Lūk, kā to var izdarīt. 
 
Vispirms pārdomājiet, vai jūsu tuviniekam nav vērojama kāda no šīm pazīmēm:
  • ierobežotas kustību spējas;
  • grūtības noturēt līdzsvaru;
  • pavājinātas motoriskās iemaņas;
  • redzes problēmas;
  • demence, apjukums vai citi garīgo spēju ierobežojumi.
Ja jūsu tuviniekam ir vērojama kāda no minētajām pazīmēm, iedomājieties sevi viņa vietā. Mēģiniet pārvietoties pa mājokli tā, kā to darītu viņš. Pārbaudiet grīdas, paklājus un grīdsegas — vai uz tiem nevar paslīdēt? Uzkāpiet un nokāpiet pa visām kāpnēm, kuras varētu izmantot tuvinieks. Apdomājiet, vai tuvinieka kurpes vai čības pa tām neslīdētu. Vai margas ir stingras? Vai tuviniekam ir viegli nokļūt līdz tualetei? Vai tuvinieks var droši iekāpt vannā vai dušas kabīnē un izkāpt no tās?  

Visbīstamākais apdraudējums

Veca cilvēka pārvietošanās spējas visvairāk apdraud kritieni. Nokrītot var viegli salauzt kaulus, gūt nobrāzumus un attiecīgi — bailes nokrist vēlreiz. Vecam cilvēkam ir daudz vieglāk gūt kaulu lūzumu nekā jaunam cilvēkam, un tie sadzīst lēnāk un nepilnīgi. Kritieni ir galvenais smagu traumu gūšanas veids, it īpaši, ja cilvēks pakrīt virtuvē vai uz kāpnēm, tāpēc dariet visu iespējamo, lai nepieļautu kritienus. Ja tuvinieks zaudē pārvietošanās spējas, kļūst par nopietnu problēmu. Šādā gadījumā cilvēks vairs nevar patstāvīgi apmeklēt tualeti.

Kā rīkoties?

Pielāgojiet tuvinieka mājokli, lai iespējami samazinātu tuvinieka kritiena riskus. Iegādājieties un uzstādiet atbilstošus izstrādājumus un aprīkojumu, kas palīdzēs tuviniekam pārvietoties ērti un droši. 
 
Lai iegūtu ceļvedi ar pilnīgāku informāciju par to, kā iekārtot pret kritieniem drošu mājokli, lejupielādējiet TENA droša mājokļa kontrolsarakstu (PDF formātā).