VĀRDNĪCA

Nesaturēšanas terminoloģija.

Iegurņa pamatnes muskuļi

Iegurņa pamatnes muskuļi (vai iegurņa muskuļi) ir muskuļu grupa iegurnī, kas veido pamatni starp kājām. Tie atrodas starp kaunuma kaulu (priekšpusē) un mugurkaula pamatu (aizmugurē). Šo muskuļu pavājināšanās var izraisīt problēmas, piemēram, urīna nesaturēšanu un, ja tiek ietekmēti anālā slēguma muskuļi, fēču nesaturēšanu.

Maza pilēšana pēc urinēšanas

Tas ir tad, kad dažas urīna piles noplūst pēc tam, kad esat apmeklējis tualeti, pat ja „uzgaidījāt un nokratījāt”. Ir divi dažādi pilēšanas veidi, pilēšana pēc urinēšanas un lēnāka, lielāka pilēšana. Pilēšana pēc urinēšanas notiek, jo urīnpūslis netiek pilnībā iztukšots, kamēr urinējāt. Tā vietā urīns uzkrājas kanālā, kas iziet no urīnpūšļa.

Nesaturēšana

Nesaturēšana tiek definēta kā sūdzības par negribētu urīna izvadīšanu.

Nesaturēšanas ārstēšana

Ir daudz dažādi rekomendētie urīna nesaturēšanas ārstēšanas veidi. Viens no ārstēšanas veidiem ir dzīves veida izmaiņas, piemēram, urīnpūšļa vai iegurņa pamatnes muskuļu vingrinājumi (IPMV), kas stiprina iegurņa pamatnes muskuļus. Bieži var palīdzēt arī izmaiņas šķidruma uzņemšanā un iztukšošanas modelī vai svara zaudēšana. Citi ārstēšanas veidi ietver zāles (vai zāļu lietošanas pārskatīšanu), nesaturēšanas palīglīdzekļus vai ķirurģiju. Ķirurģiska procedūra tiek rekomendēta tikai pēc rūpīgas izvērtēšanas un pēc tam, kad mazāk invazīvas ārstēšanas iespējas izrādījušās neefektīvas. Vienmēr tiek ieteikts veikt pienācīgu izvērtēšanu, lai noskaidrotu precīzu urīna nesaturēšanas iemeslu. Personai, kas apsver ķirurģiju, jāapzinās procedūras potenciālie riski, kā arī gaidāmie ieguvumi, kā jebkuras ķirurģiskas iejaukšanās gadījumā. Kamēr tiek lietoti citi ārstēšanas veidi, piemēram, dzīvesveida izmaiņas vai zāles, ir jālieto nesaturēšanas palīglīdzekļi - uzsūcoši nesaturēšanas izstrādājumi. Nesaturēšanas palīglīdzekļi jālieto arī, ja citas ārstēšanas izrādījušās neveiksmīgas.

Pāraktīvs urīnpūslis

Pāraktīvs urīnpūslis ir simptomu komplekss, kas tiek definēts kā stāvoklis, kuru raksturo neatliekama vajadzība urinēt, ar vai bez urīna nesaturēšanas epizodēm, parasti ar palielinātu biežumu dienas laikā un niktūriju (nepieciešamība urinēt nakts laikā).

Pārplūdes nesaturēšana

Ja ir pastāvīga vai neregulāra urīna plūsma, tad varētu būt jātiek galā ar pārplūdes nesaturēšanu. To parasti izraisa kaut kas, kas bloķē urīna plūsmu, izraisot urīnpūslī pārplūdi un tad noplūdi.

Pilēšana pēc urinēšanas

Pilēšana pēc urinēšanas ir tad, kad urīnpūslis netiek pilnībā iztukšots un turpina pilēt pēc urinēšanas. Tas ir izplatīts palielinātas prostatas gadījumā un pie vājiem iegurņa pamatnes muskuļiem.

Prostata

Dziedzeris vīriešiem, kas atrodas pie urīnpūšļa pamatnes. Prostata ražo šķidrumu ejakulācijas laikā. Bieži vecākiem vīriešiem dziedzeris sāk augt lielāks un var traucēt urīnvadam. Tā simptomi ir vāja urīna strūkla, to arī sauc par urīnpūšļa iztukšošanas vai nepilnīgas urīnpūšļa iztukšošanas problēmām.

Slodzes nesaturēšana

Slodzes nesaturēšana saistīta ar sūdzībām par nevēlamu urīna noplūdi piepūles vai fiziskas slodzes, vai klepošanas vai šķaudīšanas laikā. Sfinktera vai iegurņa pamatnes muskuļi un saites, kas atbalsta urīnpūsli, ir pārāk vāji, lai noturētu urīnu.

Urgenta nesaturēšana

Urgenta nesaturēšana ir visbiežākais urīna noplūdes iemesls vīriešiem. Urgenta nesaturēšana ir, kad tu piedzīvo pēkšņu nepieciešamību urinēt, bet nevari to saturēt, kamēr tiec līdz tualetei. Var būt nepieciešams urinēt vairāk nekā 4 līdz 8 reizes dienā, kā arī vairākas reizes naktī. Tas bieži ir saistīts ar palielinātu prostatu vai prostatas operācijas sekām.

Urinēšana

Urinēšanas darbība (urīna izvadīšana).

Urīnpūšļa vājums

Urīnpūšļa vājums ir termins, kas bieži tiek izmantots kā sinonīms nesaturēšanai, un tas attiecas uz jebkādu nevēlamu urīna noplūdi. Lai gan bieži izmantots, termins urīnpūšļa vājums nav medicīniski pareizs, jo noplūdes iemesls bieži vien nav saistīts ar vāju urīnpūsli, bet ar to, ko sauc par apakšējo urīnceļu simptomiem (Lower Urinary Tract Symptoms, LUTS).