Urīnceļu infekcija vīriešiem

Ja jūtat pastāvīgu vajadzību urinēt vai ja urinēšanas ir sāpīga, iespējams, Jums ir urīnceļu infekcija (UI). UI nav izplatītas gados jaunākiem vīriešiem, taču daži apstākļi un ar vecumu saistītas izmaiņas var palielināt risku. Šeit ir daži padomi, kā atpazīt infekciju un izvairīties no tās.

Kas ir urīnceļu infekcija?

Urīnceļu infekciju var ierosināt kaitīgo baktēriju iekļūšana urīnceļos. Infekcijas parasti izraisa mūsu pašu baktēriju nonākšana vietā, kur tām nevajadzētu būt. Visizplatītākais tips ir E. Coli baktērijas, kas parasti ir sastopamas zarnās. Tomēr dažkārt vainīgas ir citas baktērijas.

Vispārējie infekcijas simptomi:

 • Sāpes vai dedzinoša sajūta urinēšanas laikā
 • Bieža un pastāvīga vēlme urinēt
 • Katru reizi tikai neliels daudzums urīna
 • Asiņu piejaukums urīnā
 • Tumšs, duļķains vai stipri smakojošs urīns
 • Salšanas sajūta, bet ne vienmēr ir saistīta ar drudzi
 • Pēkšņa urīna

Jāatzīmē, ka dažām seksuāli transmisīvajām slimībām var būt līdzīgi simptomi kā urīnceļu infekcijai.

Kādi ir urīnceļu infekcijas veidi?

Visbiežāk ir novērojama infekcija urīnizvadkanālā un urīnpūslī, ko sauc par apakšējo urīnceļu vai urīnpūšļa infekciju. Savukārt citas infekcijas var izplatīties augšējos urīnceļos — urīnvadā un nierēs —, to sauc par augšējo urīnceļu infekciju. Infekcijas gadījumā simptomi krietni pastiprinās, piemēram, parādās muguras sāpes, nelabums un drudzis. Drudzis var norādīt arī uz to, ka baktērijas ir nokļuvušas prostatā.

Neārstēta augšējo urīnceļu infekcija var izraisīt bojājumus nierēs, kā arī pastāv risks, ka infekcija varētu nonākt asinīs un izplatīties tālāk. To sauc par urosepsi, kuras gadījumā ir nepieciešama intensīva ārstēšana. Ja rodas aizdomas par urīnceļu infekciju, vajadzētu meklēt mediķu palīdzību, lai noteiktu pareizu diagnozi un sāktu ārstēšanu. Jo ātrāk tiks sniegta palīdzība, jo vieglāk varēs izveseļoties.

Ārstēšana un simptomu atvieglošana

Urīnceļu infekcijas efektīvu ārstēšanu parasti nodrošina antibiotikas. Nepieciešams veikt urīna analīzi, lai noteiktu, kādas baktērijas ir izraisījušas infekciju, un pēc tam pieņemtu lēmumu par visefektīvākajām antibiotikām konkrētajā gadījumā.

Ko var darīt, lai atvieglotu simptomus?

 • Pietiekami liela šķidruma daudzuma uzņemšana palīdz izskalot baktērijas no urīnpūšļa.
 • Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NSPL*) var palīdzēt tikt galā ar dažiem simptomiem, piemēram, tādiem kā sāpes, drudzis un iekaisums.
 • Sāpes palīdz remdēt sildītājs, ko novieto muguras apakšdaļā vai uz vēdera.

Kas var izraisīt urīnceļu infekciju?

Vīriešiem, kas ir vecāki par 60 gadiem, infekcijas ir biežāk novērojamas saistībā ar palielinātu prostatu, kas ir ar vecumu saistītas izmaiņas, kā arī citām slimībām, kuras ir vairāk izplatītas vecumā. Palielināta var samazināt urīna plūsmu un apgrūtināt pilnīgu urīnpūšļa iztukšošanu. Un tad palikušais urīns var darboties kā vide, kurā baktērijas vairojas.

Kā novērst urīnceļu infekcijas?

Vienkāršs urīnceļu infekcijas novēršanas līdzeklis ir mēģināt vienmēr pilnībā iztukšot urīnpūsli un tā apgrūtināt baktērijām iespēju iekļūt urīnceļos. Tāpat nepieciešams agrīni identificēt prostatas palielināšanos, lai saņemtu pienācīgu ārstēšanu un tādējādi samazinātu prostatas problēmas nākotnē.

Vienkārši padomi urīnceļu infekcijas novēršanai:

 • Rūpējieties, lai dzimumorgānu zona būtu tīra un sausa
 • Dzeriet pietiekami daudz ūdens, jo pienācīga mitruma līmeņa uzturēšana organismā arī var palīdzēt izskalot baktērijas
 • Netīros urīna nesaturēšanas ieliktņus noņemiet virzienā no priekšpuses uz aizmuguri
 • Ja ir problēmas ar urīnpūšļa iztukšošanu, nedaudz nogaidiet un mainiet pozīciju pēc tam, kad ir pabeigta , un tad mēģiniet vēlreiz. Tas var stimulēt izvadīt pēc pirmās urinēšanas reizes palikušo urīnu, kā arī samazina infekcijas risku.

 

* Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NSPL) ir pretsāpju zāles, kas samazina sāpes, drudzi un iekaisumu.

“Urīnceļu infekcijām biežāk ir pakļauti vīrieši, kas ir vecāki par 60 gadiem.”

Žozefīne Grandina (Josefine Grandin)

Uroterapijas medicīnas māsa