Prostata un urīna noplūdes vīriešiem

Lai gan prostata un urīna nesaturēšana nav aktuālākie sarunu temati, tomēr ir svarīgi zināt to kopsakarības. Lai ieviestu lielāku skaidrību šajā jautājumā, mēs izvaicājām profesoru Ralfu Pīkeru, Gēteborgas Sālgrēna Universitātes slimnīcas uroloģijas nodaļas virsārstu.

Prostata un urīna noplūdes vīriešiem

18–20 gadus jaunu vīriešu prostata sver aptuveni 20 gramu, un tā ir valrieksta lielumā. Tās masa var palielināties līdz pat 500 gramiem.

Jūsu prostata līdzinās valriekstam

Vispirms par svarīgāko. Cik daudz jūs zināt par savu prostatas dziedzeri? Tas atrodas starp urīnpūsli un dzimumlocekli; tā galvenais uzdevums ir ražot sekrētu, kas kopā ar spermu veido sēklu. Trešajā dzīves dekādē jūsu ir apmēram valrieksta lielumā un sver 18–20 gramu.

Prostata, līdzīgi kā ausis, nekad nepārstāj augt

Ir svarīgi zināt, ka prostatas augšana ir normāls process. „Dažiem vīriešiem palielinās tikai nedaudz. Vieniem tā izaug lielāka, citiem — pavisam liela, sasniedzot pat puskilogramu lielu svaru,” stāsta R. Pīkers. Prostatas augšana parasti pat netiek pamanīta. Dažiem vīriešiem palielināts prostatas dziedzeris jeb labdabīga prostatas hiperplāzija, kas var izraisīt virkni simptomu, tostarp urinēšanas traucējumus, urīna aizturi, lēnu strūklu, nespēju iztukšot visu urīnpūsli, kas savukārt var izraisīt infekciju. Apakšējo urīnceļu simptomi ir sastopami diezgan bieži, un tie novērojami apmēram 25 % vīriešu, kas vecāki par 40 gadiem. Pateicoties mūsdienu iespējām, tam nevajadzētu pasliktināt dzīves kvalitāti.

Palielināta prostata automātiski nenozīmē vēzi

Pīkers uzsver, ka „bieži novērojams aizspriedums” ir vienādības zīmes likšana starp apakšējo urīnceļu simptomiem un prostatas vēzi. Kaut arī nav daudz agrīnu prostatas vēža brīdinājuma pazīmju, riska faktori ir gan ģimenes vēsture, gan ēšanas paradumi. Vispirms vajadzētu veikt vienkāršu asins analīzi, kas tiek dēvēta par PSA analīzi.
 
Daudzos gadījumos prostatas vēzis aug lēni. Tādēļ bieži vien priekšroka tiek dota aktīvai novērošanai, nevis operācijai, pēc kuras viena no blaknēm var būt urīna . Stresa urīna nesaturēšana, kas biežāk novērojama sievietēm, pēc tādām iegurņa operācijām kā prostatektomija, var rasties arī vīriešiem, un tā var būt gan pārejoša, gan paliekoša. Minētajā operācijā tiek izgriezta, un tas ietekmē sfinktera funkciju, kas pēc tam izraisa urīna noplūdes. Ja tā nav novēršama, iespējams izvēlēties vai nu medikamentus, vai citu operāciju, kas atvieglo stāvokli. Vieglākajos gadījumos ieteicams veikt iegurņa muskuļu vingrojumus, pēc kuriem būs vieglāk kontrolēt urīnpūsli, lai urīna noplūdes būtu retākas. Ja jūs uztrauc kādi simptomi, vēlaties veikt analīzes vai uzzināt par prostatas vēža riskiem, ieteicams to pārrunāt ar savu ārstu, lai iegūtu nepieciešamo informāciju. 

„Parasti pie vainas nav pati prostata”

Lai gan palielināts prostatas dziedzeris var izraisīt dažas ar urinēšanu saistītas problēmas, R. Pīkers norāda, ka, runājot par urīna nesaturēšanu vīriešiem, ir jāraugās plašāk — domājot ne tikai par iegurni, bet arī par smadzenēm, jo galvenais cēlonis ir meklējams tieši tur. 
 
Jūsu centrālā nervu sistēma atbild par „urīnizvades refleksiem” jeb spēju urīnu saturēt, kamēr dodaties uz labierīcībām. Tādas traumas kā galvas smadzeņu trauma vai insults var radīt svarīgo neironu ķēžu pārrāvumus smadzenēs, dažiem vīriešiem izraisot patvaļīgu urīna pilēšanu un tecēšanu. Vīriešiem visbiežāk novērojamais urīna nesaturēšanas veids ir kā neatliekama vajadzība.  
Dažkārt cēlonis var būt pat mazāk nopietns par insultu. „Tie var būt, piemēram, aterosklerozes izraisīti asinsrites traucējumi, kas samazina skābekļa piekļuvi smadzenēm,” skaidro R. Pīkers. 
 
Ateroskleroze ir artēriju pārkaļķošanās un sašaurināšanās, un to izraisa smēķēšana, nepilnvērtīgs uzturs un neaktīvs dzīvesveids. Tā kā pētījumos ir pierādīta saikne starp urīna nesaturēšanu un nepilnvērtīgu diētu, veselīgs uzturs un aktīvs dzīvesveids var nākt tikai par labu. R. Pīkers piebilst: „Ja organisma audi tiek apgādāti ar skābekli, stāvokli var uzlabot.”
 
„Ja es novērotu kādu simptomu, es vērstos pēc palīdzības,” R. Pīkers pauž savu nostāju šajā jautājumā. Tādēļ, ja jums radušies jautājumi par prostatu un urīna nesaturēšanu, parunājiet ar savu ārstu.

Dažiem vīriešiem prostatas svars var pieaugt līdz pat puskilogramam.

Ralfs Pīkers

Profesors un virsārsts

Vai zinājāt?

Viens no četriem vīriešiem, kas vecāki par 40 gadiem, saskaras ar apakšējo urīnceļu simptomiem.

Viens no četriem

Saistītie raksti

Iegurņa pamatnes vingrinājumi

Urīnpūšļa kontroli var uzlabot ar pareizo vingrinājumu palīdzību. Iegurņa pamatnes vingrinājumi, ko sauc arī par Kēgela vingrinājumiem, var palīdzēt Jums novērst, samazināt vai pārvaldīt urīna noplūdes problēmas.

Došanās ārpus mājas, ja ir urīna noplūde

Daudzi vīrieši, kuri sastapušies ar urīna noplūdi, uztraucās par iesaistīšanos sociālajās aktivitātēs. Bailes no urīna noplūdes var būt šķērslis, bet ar atbilstošu spēles plānu tu vari būt aizsargāts no noplūdes un palikt pašpārliecināts.