Kas jāzina par urīna aizturi

Urīna aizture ir stāvoklis, kad urīnpūslis nevar pilnībā iztukšoties vai vispār neiztukšojas. Pēc urinēšanas vesels urīnpūslis ir pilnīgi iztukšots (mazāk nekā 50 ml tilpums ir normāls). Urīnpūšļa muskuļi to nodrošina saraujoties, savukārt muskuļi ap urīnvadu atveras, lai iztukšotu urīnpūsli. Tomēr tad, ja urīnpūslis to nespēj, ja ir vāji urīnpūšļa muskuļi vai aizsprostojums, kas kavē urīna plūsmu, urīns paliek urīnpūslī. Tā sekas var būt dažādi simptomi, piemēram, bieža , vāja urīna strūkla vai sajūta, ka nav iespējams iztukšot urīnpūsli.

Kas ir atlikušais jeb tā dēvētais atlieku urīns urīnpūslī?

Ja dabiskais urīnpūšļa iztukšošanās process ir traucēts, urīnpūslī paliks urīns. Atlikušā urīna dēļ tur var vieglāk savairoties baktērijas un mikrobi. Un tas palielina urīnceļu infekciju risku.

Kādi ir simptomi urīna aizturei ar atlieku urīnu?

Ārkārtējos gadījumos nav iespējama, to dēvē par akūtu urīna aizturi – un ir nepieciešama steidzama medicīniskā palīdzība. Simptomi iekļauj pēkšņu nespēju urinēt (pat tad, ja urīnpūslis ir pilns) un stipru diskomfortu vai sāpes. Savlaicīgi nesaņemot ārstēšanu, rodas risks, ka atlieku urīns var plūst atpakaļ no urīnpūšļa uz nierēm un izraisīt bojājumu. Akūta urīna aizture var apdraudēt dzīvību. Akūtas urīna aiztures gadījumā ir nepieciešama steidzama medicīniskā palīdzība, un parasti ir vajadzīga urīnizvadkanāla katetrizācija, lai iztukšotu urīnpūsli. Tāpēc, pamanot kādu no iepriekš minētajiem simptomiem, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.  
 
Hroniska urīna aizture, taču parasti tā nav sāpīga.
 
Šāds stāvoklis attīstās un pasliktinās ar laiku, urīnpūslis pakāpeniski zaudē spēju pilnībā iztukšoties urinēšanas laikā. Jo vairāk atlieku urīna paliek urīnpūslī, jo vairāk tas paplašinās. Tas var radīt neērtības un citus simptomus. Tā kā urīnpūslis ir pārpildīts, tas izplešas un slēdzējmehānisms nespēj izturēt spiedienu, un tāpēc rodas noplūdes. Pilieni vai bieža tieksme urinēt var būt pārplūdes nesaturēšanas simptomi.
 
Hroniskai urīna aizturei ar atlieku urīnu simptomi dažādiem cilvēkiem atšķiras, bet tie var būt šādi:
  • Bieža urinēšana, vairāk nekā 8 reizes dienā
  • Vajadzības urīna – pēkšņa un steidzama vajadzība urinēt, un ne vienmēr var savlaicīgi nonākt tualetē
  • Pēkšņa un neatliekama vajadzība urinēt, sajūta, ka urīnpūslis ir pilns, bet iztek ļoti maz
  • Sajūta, ka nepieciešams doties uz tualeti, kaut gan tikko tur bijāt
  • Jāceļas augšā vairāk nekā divas reizes naktī, lai ietu uz tualeti
  • Grūtības sākt urinēt
  • Urīna strūkla ir vāja vai ar pārtraukumiem
  • Pilēšana
  • Diskomforta vai palielināta spiediena sajūta vēdera lejasdaļā
  • Apzināts sasprindzinājums vai spiešana pilnībā iztukšot urīnpūsli
Abu urīna aiztures veidu gadījumā jāvēršas pie ārsta. Akūta stāvokļa gadījumā vienīgā iespēja ir meklēt steidzamu medicīnisko palīdzību. 

Urīna aiztures iemesli

Urīna aizture var būt saistīta ar:
  • urīnvada aizsprostojumu (izraisa, piem., prolapss vai palielināta prostata). 
  • atslābušiem urīnpūšļa muskuļiem (izraisa, piem., nervu bojājums vai slimība vai zāļu blakne).

Atšķirīgi iemesli vīriešiem un sievietēm – tostarp vecāka gadagājuma cilvēkiem

Urīna aizture vairāk ir izplatīta vīriešiem. Tas ir saistīts ar palielinātu prostatu, kas var radīt aizsprostojumu, kā rezultātā tiek ierobežota urīna plūsma un traucēta urīnpūšļa pilnīga iztukšošanās. Sievietēm atslābuši, nostiepti vai bojāti balstaudi var radīt urīnpūšļa noslīdējumu (cistocēli) un izkustēšanos no vietas. Stiprs urīnpūšļa prolapss var bloķēt urīnceļus. Dzemdību laikā pastāv pārejošs urīna aiztures risks. Tāpēc vecmāte parūpēsies par to, lai urīnpūslis tiktu regulāri iztukšots un nerastos problēmas. 
 
Daudziem cilvēkiem gados urīnpūšļa muskuļi ir atslābuši. Tas apgrūtina urinēšanu, un viņi nespēj pienācīgi iztukšot urīnpūsli. Parasti ir pieņemami, ja cilvēkiem, kas ir vecāki par 65 gadiem, atlieku urīna līmeņi ir mazāki par 100 ml, jaunākiem cilvēkiem šādi līmeņi ir anomāli. 
 
Grūtības iztukšot urīnpūsli var izraisīt arī urīnpūšļa akmeņi vai nierakmeņi, kas ir iestrēguši urīnvadā vai urīnpūslī, bloķējot urīna plūsmu. Šo akmeņu pārvietošanās parasti rada sāpes vēdera lejasdaļā un nierēs, un tāpēc tos var ātri diagnosticēt. Aizsprostojumu var saistīt arī ar urīnvada sašaurināšanos (uretras sašaurinājums), kas var būt iedzimts vai ko var izraisīt katetra bieža izmantošana.

Neirogēni urīnpūšļa funkciju traucējumi

Ja nervi, kas koordinē urīnpūšļa funkcijas, ir traumēti vai tos ietekmējusi slimība, tas var ietekmēt kontroli pār urīnpūsli un izraisīt urīna aizturi. Diabēts, multiplā skleroze vai muguras smadzeņu trauma ir piemēri, kas var izraisīt urīnpūšļa iztukšošanas problēmas un līdz ar to atlieku urīna risku

Zāles un operācija

Dažām zālēm, ko lieto slimību ārstēšanai, var būt blaknes, kas var ietekmēt urīnpūsli un dažkārt izraisīt urīna aizturi. Urīna aizturi var izraisīt arī ķirurģiska iejaukšanās. Aprūpētājiem vienmēr jāparūpējas, lai pēc operācijas urīnpūslis iztukšotos. Pretsāpju līdzekļi var ietekmēt urīnpūsli, apgrūtinot iztukšošanos. Šāda pēcoperācijas urīna aizture ir īpaši problemātiska gadījumā, ja ar infūziju daudz šķidruma nonāk ķermenī, taču vajadzība urinēt izpaliek zāļu iedarbības dēļ.

Urīna aiztures diagnoze un ārstēšana

Atlieku urīnu diagnosticē ar katetrizāciju vai, izmantojot, piem., urīnpūšļa skenēšanu vai urīnpūšļa ultrasonogrāfiju, kas parāda palielinātu atlieku urīna tilpumu pēc urīnpūšļa iztukšošanas. Var būt nepieciešama papildu iejaukšanās, lai likvidētu bloķēšanu. Atkarībā no konkrētā iemesla, ārsts piemeklēs vispiemērotākās ārstēšanas metodes. Piemēram, ja vīrietim ir palielināta , vislabākā iespēja ir prostatas samazināšanas operācija, tāpat var tikt nozīmēti medikamenti. Urīnceļu akmeņus un tamlīdzīgus šķēršļus nepieciešams izņemt, savukārt prolapsu var labot ķirurģiskā ceļā. Bieži ir ieteicams izmantot iegurņa pamatnes vingrinājumus, lai novērstu vāju iegurņa pamatni un līdz ar to arī prolapsu. Dažreiz alternatīva var būt intermitējošas katetrizācijas metode – lietojot vienreizlietojamo katetru, lai pēc regulāriem intervāliem mākslīgi iztukšotu urīnpūsli

TENA var nodrošināt nepieciešamo atbalstu

Urīna aizturi un atlieku urīnu urīnpūslī var ārstēt dažādi. Tomēr ne vienmēr ir iespējams pilnībā izārstēt vai novērst cēloni un simptomus. Jūsu ārsts labprāt palīdzēs, un kopā varēsiet atrast konkrētajām vajadzībām piemērotu risinājumu. TENA izstrādājumi sniedz nepieciešamo atbalstu cilvēkiem, kam ir urīna noplūdes. Arī iespējamas urīna nesaturēšanas gadījumā cilvēki var baudīt labu dzīves kvalitāti.

Pārbaudījusi Džozefīna Grandina, medmāsa un uroterapeite, 26.02.2020.

<< Atpakaļ pie rakstiem