Vai par asinīm urīnā būtu jāuztraucas?

Asiņu atklāšana urīnā var radīt satraukumu, tomēr to var izraisīt vairāki nekaitīgi iemesli. Taču, lai izslēgtu nopietnu saslimšanu, vienmēr jāļauj ārstam noskaidrot asiņošanas cēloni.

Vai tās ir asinis vai kaut kas cits?

Sarkana krāsa urīnā ne vienmēr nozīmē to, ka tās ir asinis. Piemēram, urīna krāsu var ietekmēt atsevišķi pārtikas produkti. Ja nesen ir ēstas bietes, tas varētu būt iemesls, kāpēc urīns izskatās sarkans. Ja urīnā patiešām ir asinis, šo parādību medicīnā sauc par hematūriju. Ja urīnam ir sarkans, sarkanīgs, sārts vai brūngans tonis, to dēvē par stipru hematūriju. Tomēr pat tad, ja urīns ir sarkanā krāsā, ne vienmēr tas nozīmē, ka tajā ir daudz asiņu – vajag pavisam maz asiņu, lai urīns izskatītos sarkans. Dažreiz urīnā var būt asinis, kaut gan ar neapbruņotu aci tās nav redzamas. Ja eritrocītu koncentrācija urīnā ir tik neliela, ka to var atklāt tikai ar laboratorijas pārbaudi, to sauc par mikrohematūriju.

Kā ārsti pārbauda to, vai urīnā tiešām ir asinis

Ja urīns ir sarkanā krāsā un iemesls noteikti nav atsevišķi pārtikas produkti, menstruācijas vai zāles, vienmēr jākonsultējas ar ārstu. Ārsts veiks urīna parauga analīzes, lai pārliecinātos, vai urīnā nav sarkano asinsķermenīšu. Analīzes var parādīt arī, piemēram, vai urīnā nav palielināti iekaisuma rādītāji vai paaugstināts olbaltumvielu līmenis. Visi šie aspekti var norādīt uz papildu diagnozes noteikšanas veidu. Bieži vien tikai pēc urīna pārbaudes nav iespējams uzstādīt nepārprotamu diagnozi. Šādā gadījumā ārsts nozīmēs papildu izmeklējumus, piemēram, nieru vai urīnpūšļa pārbaudi ar ultraskaņu.

Daži piemēri tam, kas var izraisīt asiņu klātbūtni urīnā

Asinis urīnā var būt viens no vairākiem dažādu slimību simptomiem. Vairums šo slimību ir diezgan izplatītas un nav ļaundabīgas. Tas nozīmē, ka tās var ārstēt. Iespējamās pamatslimības un iemesli:
 
  • Urīnceļu infekcijas. Ja baktērijas nonāk urīnceļos, asinis urīnā var izraisīt apakšējo urīnceļu infekcija. Dažkārt infekcija var izplatīties tālāk pa urīnvadiem līdz nierēm. Citi simptomi, piemēram, var būt sāpes un dedzinoša sajūta urinēšanas laikā, neizteiktas sāpes nierēs, stipri smakojošs urīns, drudzis vai nogurums. Simptomi kļūs spēcīgāki, ja baktērijas izplatās tālāk līdz augšējiem urīnceļiem. Lasiet vairāk par urīnceļu infekciju šeit. 
  • Akmeņi urīnpūslī un nierēs. Asinis urīnā var izraisīt svešķermeņu mehānisks kairinājums urīnceļu sistēmā. Piemēram, atsevišķas urīna sastāvdaļas – kuras parasti kristalizējas un bieži tiek izskalotas – dažreiz var veidot kristālus, kas laika gaitā kļūst par nelieliem akmeņiem urīnpūslī un nierēs. Ja tie kļūst pārāk lieli, iestrēgstot urīnvadā vai urīnpūslī, bieži var izraisīt sarkanīgu urīnu un stipras sāpes.
  • Audzēji urīnpūslī, urīnizvadkanālā vai nierēs (gan labdabīgie, gan ļaundabīgie) arī varētu veicināt asiņu klātbūtni urīnā. Dažreiz tie rada pastiprinātu urinēšanu vai spazmatiskas sāpes urīnpūslī.
  • Divertikuls. Ja kāda iemesla dēļ urīnpūšļa sieniņas vai urīnizvadkanāla sieniņas daļa kļūst vāja, veidojas nevēlams izspiedums uz āru, kas var tikt inficēts. Viens no simptomiem var būt asiņošana urinēšanas laikā.  
  • Nieru bojājums. Ja ir nieru vai urīnceļu traumas (kritienu, sitienu vai citu traumu dēļ), urīnā var būt redzamas asinis.
  • Liela fiziskā piepūle, piemēram, maratons, arī var izraisīt asiņu parādīšanos urīnā.
  • Zāļu blakusietekmes vai staru terapija arī dažreiz var būt saistīta ar asiņu parādīšanos urīnā gan vīriešiem, gan sievietēm.

Atšķirīgi iemesli asinīm urīnā un aizdomām par asinīm urīnā: vīriešiem un sievietēm

Asinis sievietes urīnā menstruāciju laikā nav nekas neparasts. Vīriešiem asinis urīnā var izraisīt prostatas infekcija vai prostatas labdabīga palielināšanās. Bet prostatas vēža gadījumā asinis urīnā nepavisam nav viens no pirmajiem vai galvenajiem simptomiem. Prostatas vēža agrīnajos posmos parasti neparādās nekādi simptomi vai pazīmes.

Kāda ir ārstēšana, ja urīnā parādās sarkanie asinsķermenīši?

Ja urīnā tiek atklātas asinis, potenciālā ārstēšana ir atkarīga no asiņošanas iemesla. Piemēram, ja asiņošanu izraisa urīnceļu infekcija, parasti ārstēšanai izmanto antibiotikas. Tomēr tad, ja asiņošana ir saistīta ar svešķermeņiem vai akmeņiem nierēs vai urīnpūslī, svešķermeņus vai akmeņus bieži vien vajadzēs izņemt ķirurģiskā ceļā – tas pats attiecas arī uz audzējiem. Akmeņus var izņemt arī ar ultraskaņu, kas sašķeļ akmeņus nelielos gabalos, un pēc tam tie izskalojas no urīnpūšļa.

Asinis urīnā un nesaturēšana

Kā jau iepriekš minēts, asinis vīrieša urīnā var izskaidrot ar palielinātas prostatas problēmām. Labdabīgas prostatas palielināšanās vai prostatas iekaisuma gadījumā asiņains urīns nav visizplatītākais simptoms – citi tipiski simptomi ir - pastāvīga vēlme urinēt vai tik stipra vēlme urinēt, ka nav iespējams savlaicīgi nokļūt līdz tualetei. 
 
Šie simptomi nav nekas neparasts. Ja ir urīna noplūdes, jāgriežas pie speciālista, kas var palīdzēt atklāt iemeslu un ieteikt piemērotu ārstēšanu. Papildu atbalstam ir iespējams izmantot diskrētus un viegli lietojamus izstrādājumus, kas paredzēti urīna nesaturēšanas gadījumiem, un, kas novērš noplūdi apģērbā un atbrīvo no nepatīkamām smakām.

Slimības izraisīts urīnpūšļa vājums? TENA nodrošina diskrētu aizsardzību

TENA uzsūcošie izstrādājumi ir paredzēti tieši šāda veida sociālās izolācijas novēršanai. Atkarībā no nesaturēšanas pakāpes ir pieejami atšķirīgi izstrādājumu veidi, kas ir piemēroti dažādām dzīves situācijām. Jūs varat atrast visus pieejamos TENA izstrādājumus šeit. 
 
Vai novērojat patvaļīgu dažu urīna pilienu noplūdi? Vai varbūt ir mazāks vai lielāks urīna daudzums? Vieglas urīna nesaturēšanas gadījumā var izmantot, piemēram, TENA Lady Discreet Mini ieliktnīšus un paketes. Asimetriskās formas dēļ tie stingri pieguļ, garantējot diskrētumu un komfortu. Uzsūcošais iekšējais slānis droši absorbē urīnu un novērš mitrumu un smakas.
 
TENA izstrādājumi vīriešiem funkcionē līdzīgi, taču to forma un krāsa ir veidota īpaši vīriešiem. Ir pieejami četru atšķirīgu biezumu izstrādājumi. Ja ir vajadzīga papildu drošība vairākām stundām, piemērota izvēle var būt vīriešiem paredzētās nesaturēšanas biksītes. No pirmā acu uzmetiena izskatās kā parasta apakšveļa ar diskrētu vīrišķīgu stilu, garantē optimālu drošību pret noplūdēm, sniedzot atbalstu aktīvam dzīvesveidam.

Pārbaudījusi Džozefīna Grandina, medmāsa un uroterapeite, 26.02.2020.

<< Atpakaļ pie rakstiem

TENA-Hompeage-article-illustration-woman-cut-through-500x500px-1.jpg
TENA-Hompeage-article-illustration-man-cut-through-500x500px.jpg