Oglekļa dioksīda emisijas: kāpēc tās ir svarīgas TENA un jums

Paraudzīsimies, kas mums ir zināms. Mēs zinām, ka planētas sasilšanu izraisa siltumnīcefekta gāzes, ko cilvēki izdala atmosfērā. Mēs zinām, ka šīs emisijas nepieciešams samazināt lielā mērā un ātri, lai novērstu klimata izmaiņu sliktākās sekas. Un mēs zinām, ka šo izmaiņu mērogs prasīs vēl nepieredzētu sadarbību starp visām sabiedrības daļām. 

Cilvēku bariņš ar basām kājām smilšainā pludmalē stāv aplī
Mums visiem jāuzņemas atbildība par savām emisijām. TENA pieņem šo izaicinājumu. Lai būtu daļa no risinājuma, ir noderīgi zināt, cik lielā mērā esam daļa no problēmas. Un runa ir ne tikai par problēmu, kas saistīta ar benzīnu mūsu automobiļos un enerģiju mūsu kontaktrozetēs. 
 
No tā nāk ideja par oglekļa dioksīda radīto ietekmi. Mūsu radītās oglekļa emisijas atstāj nospiedumu uz planētas, tāpat kā kāja atstāj nospiedumu zemē. Tas ir ērts mērījums kopējai ietekmei, kādu pašlaik uz klimatu atstāj cilvēks, vai izstrādājums, vai organizācija. 
TENA rūpnīcas strādnieks aizver iepakojumu

Ko mēs iekļaujam, un ko tas viss nozīmē

Pamatā jūsu radītā oglekļa dioksīda apjoms norāda visas oglekļa dioksīda (CO2) un citu siltumnīcefekta gāzu emisijas, ko rada jūsu darbība gada laikā. Tās ir emisijas no visiem jūsu veiktajiem braucieniem un visas lietotās elektroenerģijas. Taču tāpat tās ir emisijas, kas radušās, izgatavojot jūsu patērētos produktus un nopirktos pakalpojumus. 
 
Tas attiecas arī uz mūsu izstrādājumiem. TENA izstrādājuma dzīves cikls sākas ar dabas resursu ieguvi un izejvielu izgatavošanu. Pēc tam mēs savācam visus materiālus ražošanas stadijā. Tālāk izstrādājums tiek transportēts lietotājam un, visbeidzot, lietotājs to izmet pēc izmantošanas attiecīgajam mērķim. Katrs posms ietver enerģijas izmantošanu, transportu un atkritumu apsaimniekošanu. Tāpēc, lai iegūtu mūsu izstrādājumu patieso radīto oglekļa dioksīda apjomu, mums jāņem vērā visi šie posmi.
Pēdas nospiedumi pludmales smiltīs jūras tuvumā

Ko tas nozīmē katram no mums, un kāpēc TENA tam tic

Lielbritānijā katra cilvēka radītā oglekļa dioksīda ietekme 2017. gadā vidēji bija 7,7 tonnas1. Tas faktiski nozīmē, ka savas darbības dēļ šajā gadā viņi bija atbildīgi par ekvivalentu 7,7 tonnām oglekļa emisiju. Tas pats ir attiecas arī uz TENA. Uz mums gulstas atbildība par emisijām katrā izstrādājumu dzīves cikla posmā.
 
Uzmanības pievēršana mūsu radītā oglekļa dioksīda ietekmes samazināšanai ir godīgākais ceļš uz priekšu, un attiecībā uz TENA – tas ir vissvarīgākais. Patiesībā mēs to uzskatām par iespēju. Raugoties uz emisijām katrā mūsu darbības aspektā un katrā mūsu produktu dzīves cikla posmā, pieaug soļi, ko varam spert. Un visi tie mazie solīši mūs ved turp, kurp mums jāiet.
 
 
 
1) “Eurostat”, siltumnīcefekta gāzu emisijas uz vienu cilvēku. Atgūts no https://ec.europa.eu/eurostat/
Vecu svaru rādījuma tuvplāns

"Pag, es domāju, ka CO2 ir gāze. Kā gāzei var būt svars?"

Patiesībā visām vielām ir svars. Hēlija balons arī nav bez svara. Tas lido, jo tā svars ir mazāks par apkārtējā gaisa svaru, tāpat kā peldošs kociņš sver mazāk par apkārt esošo ūdeni. Fakts ir tāds, ka visu laiku virs mūsu galvām ir neaptverams atmosfēras spiediens. Mēs tikai to nemanām, līdzīgi kā dziļūdens zivs nejūt okeāna ūdens svaru virs sevis. 
 
Lai ilustrētu vienu tonnu tīra CO2 gāzveida formā2, iztēlojieties 10 metrus platu un augstu bumbu. Tagad iztēlojieties, ka ir 7 vai 8 šādas bumbas, un tas būs tuvu tam daudzumam, kādas emisijas vidēji katru gadu rada vidējais brits. Tas sadalās līdz aptuveni 21 kilogramam dienā vai pietiekamam daudzumam, lai piepildītu 2,8 metrus platu bumbu.
 
 
 
2) telpas temperatūrā
Divi cilvēki skrien pa taku ar zaļu pēdas nospiedumu sliedi pāri attēlam

Daudz kas jāpaveic, bet mēs varam to izdarīt kopā

Lai izvairītos no klimata izmaiņu sliktākajām sekām, līdz 2050. gadam mums jāsamazina katra cilvēka gadā radītā oglekļa dioksīda ietekme uz Zemes līdz mazāk nekā 2 tonnām3. Tie ir nepilni 5,5 kilogrami dienā katram. Protams, dažām valstīm tas ir lielāks izaicinājums nekā citām, jo patlaban ne visām valstīm ir vienāda oglekļa dioksīda ietekme. Tomēr ir skaidrs, ka mums visiem jāveic izmaiņas.
 
Tāpat ir skaidrs, ka mēs šai ziņā esam kopā, arī tad, ja runa ir par mūsu radītā oglekļa dioksīda ietekmi. Lietojot TENA izstrādājumu, daļa no jūsu radītā oglekļa dioksīda ietekmes kļūst arī par mūsu atbildību. Tāpēc, ja mēs darām labāk, arī jūs darāt labāk. 
 
Tā mēs to panāksim. Samazinot mūsu radīto oglekļa dioksīta ietekmi, kā arī jūsu. Soli pa solim.
 
 
 
3) Zviedrijas Vides aizsardzības aģentūra, Kā varu samazināt sevis radītā oglekļa dioksīda ietekmi. Atgūts no https://www.naturvardsverket.se/en/topics/climate-transition/omraden/klimatet-och-konsumtionen/how-can-i-reduce-my-carbon-footprint/
Daļēji redzami zaļumi tīkla somā uz balta marmora galda

Mums visiem jāveic izmaiņas. Un kādam no mums jādara vairāk.

Būs vajadzīgas īstas izmaiņas dzīvesveida un patēriņa modeļos4, un mēs katrs individuāli varam veikt efektīvus pasākumus, lai samazinātu sevis radītā oglekļa dioksīda apjomu. Piemēram, ierobežot braucienus ar automobiļiem, kas lieto fosilo degvielu, saprātīgāk izmantot dzīvojamās telpas, pārejot uz atjaunojamo elektroenerģiju, aizstāt piena produktus un sarkano gaļu, ja iespējams, un izvēlēties ilgtspējīgākus izstrādājumus. 
 
Vienlaicīgi dažiem no mums jāuzņemas lielāka atbildība. Valdībām, institūcijām un uzņēmumiem, arī mūsu uzņēmumam, jādara vairāk. TENA uzskata, ka ir labs pamats raudzīties nākotnē ar cerībām. Daudz kas var notikt 30 gados, ja apvienojam mūsu visu centienus. 
 
 
 
4) Saskaņā ar IPCC 2014. gada pārskatu
TENA Discreet urīna nesaturēšanas pakešu iepakojums uz zila fona ar zaļu pēdas nospiedumu sliedi labajā pusē

Mūsu izstrādājumu radītā oglekļa dioksīda ietekme šodien

Kopš 2008. gada esam veikuši pasākumus, lai līdz 2030. gadam uz pusi samazinātu sevis radīto oglekļa dioksīda ietekmi. Līdz šim viss rit saskaņā ar grafiku. Lai mūsu progresu padarītu iespējami atklātu, mēs publicējam TENA izstrādājumu radīto oglekļa dioksīda ietekmi vides deklarācijās. Tās ir neatkarīgas pārbaudes, kas parāda izstrādājuma vides informāciju, pamatojoties uz visu dzīves ciklu. 
 
Piemēram, mūsu TENA Discreet Normal pakešu vides deklarācijā ir redzams, ka vienas paketes radītā oglekļa dioksīda daudzums ir pašlaik ir 39 g. Izstrādājuma lietošana vienā dienā ietver 4 paketes, tātad tas ir 156 g dienā.