Sieviete palīdz pusaudzei ar invaliditāti.

Kā definēt aprūpētāju?

Aprūpētājs ir cilvēks, kas veic citas personas pamataprūpi.

Aprūpētājs ir ikviens, kurš rūpējas par citu cilvēku, kas slimības, invaliditātes, garīgās veselības stāvokļa vai kādas citas problēmas dēļ nespēj tikt galā bez atbalsta.

Daudzi cilvēki neuzskata sevi par aprūpētājiem, un bieži vien ir vajadzīgi vairāki gadi, lai cilvēki atzītu sevi par aprūpētājiem, jo aprūpe dažādiem cilvēkiem nozīmē kaut ko atšķirīgu.

Ja regulāri un bez atlīdzības sniedzat atbalstu tuviniekam, kuram nepieciešama palīdzība tādu vienkāršu uzdevumu veikšanā kā ēdiena gatavošana, ģērbšanās vai mazgāšanās dušā – jūs esat viņa aprūpētājs.

Daži cilvēki diezgan pēkšņi kļūst par aprūpētājiem. Neatkarīgi no jūsu situācijas mums ir daudz padomu un materiālu, lai palīdzētu pārvarēt problēmas, kas rodas, kļūstot par jaunu aprūpētāju. Mēs dalāmies ar to, ko nozīmē būt aprūpētājam.

Neapmaksāti un profesionāli aprūpētāji – kāda ir atšķirība?

Aprūpētājs ir cilvēks, kas palīdz veikt citas personas pamataprūpi. Aprūpe un atbalsts var būt dažāds, sākot no palīdzības sniegšanas kādam ar kustību traucējumiem un beidzot ar palīdzību ģērbšanās procesā vai personīgās higiēnas ievērošanā.

Aprūpētāji var saņemt vai nesaņemt samaksu par aprūpes pienākumu pildīšanu. Neapmaksāts aprūpētājs var būt ģimenes aprūpētājs, piemēram, partneris, draugs vai kaimiņš. Var būt noslēgta pagaidu vai pastāvīga vienošanās. Viņi var arī rūpēties par kādu cilvēku slimības, invaliditātes vai garīgās veselības problēmas dēļ, piemēram, meita var aprūpēt savu tēvu, kuram ir Alcheimera slimība. Brīvprātīgie aprūpētāji arī pieskata cilvēkus bez atlīdzības, brīvprātīgi; tomēr bieži vien viņi nepazīst aprūpējamo cilvēku, pirms sāk rūpēties par viņu.

Termins “profesionāls aprūpētājs” attiecas uz dažādām apmaksātām profesijām aprūpes jomā. Tas ietver veco ļaužu aprūpi, dežurantu aprūpi, invaliditātes atbalstu, aprūpi mājās un personīgās aprūpes darbiniekus.

Pusmūža sieviete savās mājās.

Globālais aprūpes stāvoklis

Jaunajā TENA pētījumā1 ir atklāts, ka, neraugoties uz aprūpes plašāku izplatību, sabiedrība vēl neizprot, cik daudz ir ģimenes aprūpētāju un cik liels ir viņu ieguldījums.

  • Arvien vairāk cilvēku kļūst par aprūpētājiem: tiek lēsts, ka dažu nākamo gadu laikā aprūpētāju skaits pieaugs par 25–50 %
  • 55 % cilvēku apgalvo, ka būtu grūti līdzsvarot aprūpi ar ikdienas dzīvi un darbu
  • 1 cilvēks no 4 uzskata, ka nezinātu, ko darīt, ja būtu jārūpējas par tuvinieku
  • 2 cilvēki no 5 nezina, kur meklēt atbalstu, kļūstot par aprūpētāju

Rūpes par kādu, kam nepieciešama neliela palīdzība

Pat tad, ja ģimenes loceklim nav kustību traucējumu un viņš patstāvīgi veic lielāko daļu ikdienas darbu, viņam tik un tā var būt nepieciešama neliela palīdzība, lai veiktu vienkāršus ikdienas uzdevumus. Daži tipisku aprūpes lomu un pienākumu piemēri:

Iepirkumu atnešana

Jūsu tuviniekam, kam ir nepieciešams neliels atbalsts, var būt vajadzīga palīdzība, lai nokārtotu vienkāršas lietas, piemēram, nopirkt pārtikas produktus lielveikalā vai iegādāties urīna nesaturēšanas gadījumiem paredzētos produktus aptiekā.

Rūpes par drošību

Aprūpējamais cilvēks var būt diezgan neatkarīgs, un viņam nav vajadzīga liela palīdzība. Bet ir svarīgi atcerēties, ka vecāka gadagājuma cilvēku kauli ir trausli. Pat neliels negadījums vai kritiens viņus var savainot, un tad viņiem nav iespējas pārvietoties. Lai palīdzētu viņiem izvairīties no traumām, centieties padarīt viņu mājokli pēc iespējas drošāku, lai viņi varētu tajā pārvietoties. Vairāk lasiet TENA norādījumos “Droša māja”.

Kompānijas nodrošināšana

Arī cilvēkiem gados joprojām patīk, ja kāds patur roku, noglāsta muguru vai sirsnīgi apskauj. Viens no svarīgākajiem aprūpētāja pienākumiem ir likt aprūpējamam cilvēkam justies novērtētam un mīlētam.

Palīdzība sarežģītāku mājsaimniecības darbu veikšanā

Cilvēki, kam ir nepieciešams neliels atbalsts, parasti lieliski spēj veikt ikdienas darbus savās mājās, piemēram, notīrīt virsmas. Tomēr, iespējams, būs jāpalīdz paveikt tādus pienākumus, kas prasa lielāku fizisko piepūli, piemēram, dārza kopšana, augstu plauktu sakārtošana un vannas istabas tīrīšana.

Rūpes par kādu, kam nepieciešams liels atbalsts

Dažreiz mūsu ģimenes locekļiem var būt nepieciešams nedaudz praktiskāks atbalsts un aprūpe, varbūt ilgstošas slimības vai invaliditātes dēļ. Daži aprūpes lomu un pienākumu piemēri tiem, kam nepieciešama vidēja līmeņa palīdzība:

Pilnvērtīga uztura nodrošināšana

Iespējams, jums būs jāatbalsta ģimenes loceklis, gādājot par to, lai viņš ēstu kvalitatīvu un uzturvielām bagātu ēdienu. Tas var ietvert ne tikai ēdiena pagatavošanu, jo ēdienreizes nenozīmē tikai ēdiena baudīšanu. Tas ir arī piemērots laiks, lai biedrotos, tērzētu, dalītos stāstos un arī pasmietos. Varbūt varat uzaicināt uz maltīti citus ģimenes locekļus un draugus? Socializēšanās palīdz cilvēkiem justies vienotiem.

Šķidruma uzņemšanas pārvaldība

Ir svarīgi pārliecināties, ka aprūpējamais uzņem pietiekami daudz šķidruma. Pārāk koncentrēts urīns var kairināt urīnpūsli, un dehidratācija rada zema asinsspiediena risku un lielāku iespēju nokrist. Dehidratācijas brīdinājuma pazīmes ir tumšas krāsas urīns, neliels urīna daudzums, sausa mute, sausa āda un nogurums vai reibonis. Mudiniet ģimenes locekli dzert ikreiz, kad jūt slāpes. Lai palīdzētu, pārliecinieties, ka aprūpējamais cilvēks dzer maltītes laikā, piedāvājiet kopā baudīt dzērienus (piemēram, kopā iedzeriet tēju) un pagatavojiet ēdienu ar augstu ūdens saturu (piemēram, zupu, želejas vai augļus, piemēram, meloni).

Ja jūsu radiniekam ir vajadzība bieži urinēt naktī, mēģiniet ierobežot šķidruma uzņemšanu 2–4 stundas pirms gulētiešanas.

Labu higiēnas ieradumu veicināšana

Personīgā higiēna ir svarīga jebkurā ikdienas rutīnā. Varbūt aprūpējamais var parūpēties par sevi un nomazgāties bez citu palīdzības vai tikai ar nelielu palīdzību. Ja tā, tas ir labi! Mēģiniet mudināt turpināt mazgāties patstāvīgi, cik vien iespējams. Tomēr laiku pa laikam varētu pārbaudīt, vai nav nepieciešama jūsu palīdzība.

Palīdzība ādas kopšanā

Kad kļūstam vecāki, arī mūsu āda noveco. Tā kļūst diezgan trausla un sausa. Vecāka gadagājuma cilvēkiem nepieciešama īpaša higiēnas rutīna, kas paredzēta viņu maigajai ādai. Sausas ādas kasīšana var bojāt ādas aizsargbarjeru, izraisot infekcijas. Tāpēc ir ieteicams iedrošināt vai palīdzēt saviem gados vecākiem radiniekiem ikdienas rutīnas ietvaros mitrināt visu ķermeni. Lietojot mitrinošu līdzekli jutīgai ādai, tas mīkstinās sausu ādu un saglabās tās dabisko pH.

Rūpes par kādu, kam nepieciešama būtiska palīdzība ik dienu

Daudzi cilvēki visā pasaulē aprūpē kādu ģimenes locekli, kam ir nopietnas vai būtiskas vajadzības. Piemēram, var būt nepieciešams īslaicīgi sniegt būtisku palīdzību tuviniekam pēc insulta vai sirdslēkmes vai jānodrošina pastāvīga aprūpe, ja viņš ir invalīds vai ir diagnosticēta tāda slimība kā demence vai Alcheimera slimība. Bieži vien tas ietver aprūpes plāna sagatavošanu, lai nodrošinātu, ka tiek saņemts pilnīgs atbalsts. Daži nozīmīgu aprūpes lomu un pienākumu piemēri:

Palīdzība, ja nepieciešams pārvietoties

Vai cilvēks, par kuru rūpējaties, nespēj piecelties un noturēt savu svaru? Vai aprūpējamais lielāko daļu laika pavada gultā? Vai vajag palīdzību, lai apģērbtos un nomazgātos? Ja cilvēks atbilst kādam no šiem aprakstiem, tas nozīmē, ka ir nepieciešama liela palīdzība, lai spētu pārvietoties. Iespējams, aprūpējamam būs jāpalīdz piecelties no gultas. Paceļot un pārvietojot tuvinieku, var tikt radīta liela slodze aprūpētāja mugurai. Ja tā ir jūsu gadījumā, ir vērts iepazīties ar mūsu praktiskajiem padomiem par drošu ergonomiku mājās. Palīdzot savam radiniekam uzturēt labu fizisko formu, palīdzēsiet viņam pēc iespējas ilgāk saglabāt savu neatkarību.

Urīna saturēšanas aprūpes nodrošināšana

ir sarežģīts aspekts aprūpētājiem, taču jums nav jātiek galā vienam. Palīdzība ir pieejama no daudziem avotiem, tostarp no TENA. Jūsu ārsts ir labs sākumpunkts konsultācijām. Varat arī skatīt mūsu higiēnas norādījumus, lai iegūtu detalizētu informāciju par personīgās un urīna nesaturēšanas aprūpes nodrošināšanu.

Palīdzība intīmās zonas ādas kopšanā

Ja tuviniekam ir urīna nesaturēšana, ir svarīgi nodrošināt piemērotus urīna nesaturēšanas aizsardzības līdzekļus, palīdzēt nomainīt izstrādājumus un nekavējoties notīrīt fēces. Maiga intīmās zonas ādas kopšana palīdzēs pasargāt trauslo ādu no kairinājuma un infekcijām. Ir svarīgi ievērot stingru higiēnas režīmu, lai saglabātu veselīgu jutīgo intīmās zonas ādu. Tas palīdzēs tuviniekam justies tīri, ērti un svaigi, vienlaikus saglabāt ādas veselību un vairot pašapziņu. Lai iegūtu vairāk padomus, izlasiet mūsu rakstu par to, kā novērst urīna nesaturēšanas izraisītu ādas kairinājumu un dermatītu.

Saistītie raksti

Atsauces

1) TENA globālais pētījums par vispārējo iedzīvotāju attieksmi un informētību par ģimenē sniedzamo aprūpi. 2022. gada jūlijā tika organizēta aptauja ASV, Francijā, Kanādā, Lielbritānijā un Polijā, katrā no šīm valstīm intervējot vairāk nekā 1000 vīriešu un sieviešu, kas bija vecāki par 18 gadiem.