Novecošana un pārvietošanās spējas

Pārvietošanās spēju saglabāšana

Lieliski, ja jūsu gados vecais tuvinieks joprojām spēj pats pārvietoties. Tas nozīmē, ka viņš saglabā noteiktu neatkarību, piemēram, var patstāvīgi apmeklēt tualeti. Tāpēc, lai palīdzētu viņam saglabāt pašcieņu, centieties gādāt par iespējami ilgāku tuvinieka pārvietošanās spēju saglabāšanu.
 
Tomēr vecums neapšaubāmi ietekmē ķermeni. Ir dabiski, ka novecojot muskuļi un locītavas kļūst vājāki. Pavājinās arī koordinācijas un līdzsvara spējas. Tas nozīmē, ka cilvēks vairs nevar kustēties kā agrāk. Ja tā ir noticis ar jūsu aprūpējamo, jūs varat palīdzēt.  
 
Kā palīdzēt saglabāt pārvietošanās spējas? Viena no iespējām ir mudināšana uz regulāru vingrošanu. Kustības un vingrojumi palīdz stiprināt muskuļus un kaulus. Tie arī samazina līdzsvara problēmas. Tomēr jūsu tuviniekam ir jākustas piesardzīgi. Tāpēc vēlams, lai kopā ar viņu vingrotu jūs, kāds draugs vai sociālais darbinieks.
 
Lai palīdzētu saglabāt tuvinieka pārvietošanās spējas, parūpējieties arī par attiecīgi drošu vidi mājās. Kritiena gadījumā veca cilvēki trauslie kauli viegli var salūzt. Turklāt kritiena dēļ cilvēks var zaudēt tik nepieciešamo pašpaļāvību, ka viņš joprojām spēj patstāvīgi pārvietoties. Tāpēc centieties samazināt iespēju paslīdēt vai aizķerties.
Ja aprūpējamais nespēj pārvietoties
Tuviniekam var kļūt aizvien grūtāk pārvietoties. Līdz ar to jums var nākties palīdzēt veikt to, ko agrāk cilvēks bez piepūles varēja izdarīt pats, piemēram, izkāpt no gultas, saģērbties vai apmeklēt tualeti.
Kā palīdzēt
Kā aprūpētājs jūs varat tuviniekam palīdzēt pārvietoties un saglabāt noteiktas pārvietošanās spējas. Ja tuviniekam ir grūti pārvietoties, jūs varat paveikt nepieciešamo.  

Pārliecinieties: 

  • vai tuvinieka/jūsu mājoklis ir pietiekami drošs, lai aprūpējamais tajā varētu pārvietoties, skatiet sadaļu Vecam cilvēkam drošs mājoklis
  • vai aprūpējamais zina, kā nokļūt tualetē, un spēj to paveikt patstāvīgi, pretējā gadījumā atgādiniet, ka jālūdz jūsu palīdzība;
  • vai aprūpējamais zina, kur jūs atrodaties un ar ko jāsazinās problēmu gadījumā; 
  • vai aprūpējamais var aizsniegt mobilo tālruni vai citu ierīci, lai piezvanītu/signalizētu problēmu gadījumā.
Tālāk ir sniegti padomi par to, kā palīdzēt gulošiem vai mazkustīgiem aprūpējamajiem.
Atrodiet savstarpēju sapratni
Lielākā daļa cilvēku nepieciešamību apmeklēt tualeti uzskata par privātu lietu. Tāpēc tuvinieks var justies samulsis, ja viņam ir jāpaziņo jums par šo nepieciešamību. Līdz ar to ir svarīgi atrast veidu, kā tuvinieks var paziņot par nepieciešamu pēc palīdzības — tā var būt noteikta frāze vai žests, kas neaizskar cilvēka jūtas.
Urīna nesaturēšanas gadījumu skaita samazināšana
Lai aprūpējamais justos pārliecinātāks par sevi, palīdziet viņam novērst urīna nesaturēšanas gadījumus. Mudiniet un iedrošiniet tuvinieku apmeklēt tualeti katru dienu vienā un tai pašā laikā. Šādi var izveidot ieradumu un samazināt urīna nesaturēšanas gadījumu skaitu. 

Ja tuviniekam ir grūti laikus nokļūt tualetē, apsveriet iespēju izmantot vienreiz lietojamus urīna nesaturēšanai paredzētus izstrādājumus. Katra situācija ir unikāla, tāpēc, lai urīna nesaturēšanas gadījumā atrastu tuviniekam vispiemērotāko izstrādājumu ar atbilstošu uzsūktspēju, izmantojiet TENA izstrādājumu meklētāju.

Vairāk informācijas par TENA sniegtajām priekšrocībām skatiet sadaļā TENA izstrādājumu priekšrocības.