Kā rīkoties?

Palīdzība tuviniekam, kuram ir urīna nesaturēšana

Ja tuvinieks vēl nav konsultējies ar ģimenes ārstu, vienojieties par vizīti tuvākajā laikā. Jums jāiegūst pēc iespējas vairāk informācijas par tuvinieka stāvokli. Tā viņš varēs saņemt atbilstošu ārstēšanu. 
 
Ārsti vēlas, lai jūsu tuviniekam nebūtu jāpiedzīvo diskomforts, tāpēc parasti iesaka mazāk invazīvus ārstēšanas veidus. Sākotnēji ģimenes ārsts varētu ieteikt mainīt dzīvesveidu, veikt fizioterapeita norādītus vingrinājumus un lietot medicīniskas ierīces (sk. tālāk). Ja tas nepalīdz, ģimenes ārsts var jūsu tuvinieku nosūtīt pie speciālista. Visbeidzot speciālists var izrakstīt medikamentus vai nosūtīt uz operāciju. Varat būt pārliecināts, ka kopā ar speciālistiem jūs spēsit palīdzēt tuviniekam, kuram ir .
 
Palīdzēšana tuviniekam, kuram ir urīna nesaturēšana, var būt mulsinoša gan jums, gan tuviniekam. Tas ir dabiski. Galu galā šis ir ļoti personisks jautājums. Tomēr tuvinieka labā jūs varat darīt ļoti daudz. Tāpēc būtu ļoti labi, ja jūs spētu pārvarēt mulsumu, jo tas tuviniekam palīdzēs justies brīvāk. Savukārt, uzzinot pēc iespējas vairāk par tuvinieka veselības stāvokli, jūs spēsiet saprast, kas viņam jāpārdzīvo. Līdz ar to jūs varēsit sniegt viņam nepieciešamo atbalstu.  

Padomi par dažādiem nesaturēšanas veidiem

Vai izlasījāt sadaļu Nesaturēšanas veidi? Tajā ir aprakstīti daži visbiežāk izplatītie urīnpūšļa vājuma veidi. Visticamāk, tajā atradīsit aprakstu, kas atbilst jūsu tuvinieka situācijai. 
 
Tālāk ir sniegti speciālistu padomi rīcībai dažādu nesaturēšanas veidu gadījumā.
Palīdzība stresa urīna nesaturēšanas gadījumā
Vispirms pārdomājiet tuvinieka dzīvesveidu. Pat dažas nelielas izmaiņas var sniegt būtisku pozitīvu efektu. 
  • Gādājiet par pietiekama šķidruma daudzuma uzņemšanu.
    Varētu šķist, ka tuviniekam jādzer mazāk šķidruma. Tomēr tādējādi urīns var kļūt koncentrētāks. Savukārt tas var pasliktināt urīnpūšļa stāvokli un likt tam darboties aktīvāk. Tāpēc tuviniekam ieteicams dzert šķidrumu tāpat kā parasti, sajūtot slāpes. Ar to vajadzētu būt gana, lai urīns saglabātu veselīgu, gaiši dzeltenu krāsu. Protams, pārāk liela šķidruma daudzuma uzņemšanas gadījumā nāksies tualeti apmeklēt vēl biežāk. Tāpēc centieties ievērot veselīgu līdzsvaru.

  • Centieties dažus dzērienus nepiedāvāt.
    Atcerieties, ka daži dzērieni darbojas kā diurētiķi, tāpēc to lietošanas dēļ nākas biežāk apmeklēt tualeti. Šādi dzērieni var būt tēja un kafija, kas satur kofeīnu, kā arī alkoholiskie dzērieni. Nekas slikts nenotiks, ja laiku pa laikam ļausit tuviniekam baudīt arī šos dzērienus. Tomēr nevajadzētu tos pasniegt pārāk bieži.

  • Pievērsiet uzmanību kaloriju daudzumam.
    Liekais svars vājina iegurņa muskuļus, kas var novest pie urīna nesaturēšanas. Tāpēc, lai tuvinieks saglabātu veselīgu svaru, nodrošiniet veselīgu, uzturvielām bagātu diētu, kas nesatur pārāk daudz kaloriju.

  • Iesakiet atmest smēķēšanu.
    Vai jūsu aprūpējamais smēķē? Smēķēšana pati par sevi neizraisa urīnpūšļa vājumu. Tomēr tās izraisītais klepus var radīt spiedienu uz urīnpūsli. Tāpēc centieties pārliecināt tuvinieku atmest smēķēšanu. Tas uzlabos vispārējo veselības stāvokli un mazinās urīna nesaturēšanas problēmu. 


  • Mudiniet vingrot.
    Vai jūsu tuvinieks spēj pārvietoties? Varbūt varat viņam palīdzēt pārvietoties? Šādā gadījumā tuvinieks var vingrināt iegurņa muskuļus, lai uzlabotu spēju kontrolēt savu urīnpūsli. Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka vingrinājumi var uzlabot situāciju vai pat pilnībā novērst nesaturēšanu pat 70% vieglas līdz vidējas urīna nesaturēšanas gadījumu. Tomēr tuviniekam trīs līdz sešus mēnešus regulāri jāizpilda iegurņa muskuļu nostiprināšanas (Kēgela) vingrinājumi. Nekad nav par vēlu sākt vingrināšanos — pat 70 vai 80 gadu vecumā situāciju joprojām var uzlabot. Speciālists var ieteikt metodes, kas palīdzēs pareizi izpildīt vingrinājumus, piemēram, elektrostimulāciju. Uzziniet vairāk par šiem vingrinājumiem.
Palīdzība vajadzības urīna nesaturēšanas gadījumā
Dažkārt šis stāvoklis tiek dēvēts par pārāk aktīvu urīnpūsli. Kā norāda nosaukums, šajā gadījumā rodas pēkšņa un neapturama vajadzība urinēt. Piedāvājam dažus tuvinieka aprūpē noderīgus padomus. 
  • Palīdziet tuviniekam nokļūt līdz tualetei.
    Parūpējieties, lai ceļā līdz tualetei nebūtu nekādu šķēršļu un līdz tai būtu viegli nokļūt.  Ja tuvinieks spēj patstāvīgi vai ar palīdzību pārvietoties un ir apģērbies, viņa apģērbam jābūt viegli novelkamam un bez sarežģītas aizdares.

  • Palīdziet tuviniekam veikt urīnpūšļa nostiprināšanas vingrinājumus.
    Vajadzības urīna nesaturēšanas gadījumā urīnpūsli var “trenēt”. Lai to paveiktu, mudiniet tuvinieku ilgāk aizturēt lielāku daudzumu urīna, kā arī retāk apmeklēt tualeti. Tādējādi urīnpūslis pierod “nepārspīlēt” ar vajadzību doties uz tualeti, kamēr nav pilnībā piepildījies. Laika gaitā trenēties kļūst arvien vieglāk. Gandrīz 50% vajadzības urīna nesaturēšanas pacientu, kuri ir izmēģinājuši šo metodi, uzskata to par efektīvu.
> Kēgela vingrinājumi iegurņa muskuļiem var palīdzēt arī dažos vajadzības urīna nesaturēšanas gadījumos. > Uzziniet vairāk par šiem vingrinājumiem.
Palīdzība dažādu cēloņu izraisītas nesaturēšanas gadījumā
Vai jūsu tuviniekam ir stresa urīna nesaturēšanas un vajadzības urīna nesaturēšanas kombinācija? Šādā gadījumā ieteicams koncentrēties uz izteiktākajiem simptomiem un vispirms censties novērt tos. Varat izmēģināt gan iegurņa muskuļu vingrinājumus stresa urīna nesaturēšanas mazināšanai, gan urīnpūšļa trenēšanu vajadzības urīna nesaturēšanas novēršanai. Kad izteiktākie simptomi mazinās, pievērsiet vairāk uzmanības pārējo simptomu novēršanai.
Palīdzība funkcionālas/neiroloģiskas urīna nesaturēšanas gadījumā
Vai jūsu tuvinieks nespēj laikus nokļūt tualetē fiziskas vai garīgas slimības dēļ? Varbūt viņš nespēj kontrolēt savu urīnpūsli slimības dēļ?  Iespējams, ka viņam var palīdzēt ārsts. Tomēr pat tad, ja ārsts nespēj palīdzēt, jūs tomēr varat uzlabot sava tuvinieka stāvokli.  Vissvarīgākais — lai samazinātu negadījumu negatīvo ietekmi, lietojiet kvalitatīvus urīna nesaturēšanai paredzētus izstrādājumus. Atbilstošas urīna nesaturēšanai paredzētas un biksītes pilnībā uzsūc urīna noplūdes. Tās arī palīdz justies svaigi, sausi, tīri un ērti.   > Izpētiet TENA izstrādājumu klāstu.
Rīcība smagākas nesaturēšanas gadījumā
Atkarībā no tuvinieka stāvokļa ģimenes ārsts vai speciālists var ieteikt kādu no tālāk nosauktajām metodēm. 
  • Medicīniskas ierīces
    Ārsts var ievietot katetru (ar urīnizvadkanālu savienotu caurulīti) ar pārnēsājamu maisiņu urīna savākšanai. Tas var būt tikai pagaidu līdzeklis, it īpaši, ja urīna nesaturēšanas cēlonis ir ķirurģiska operācija, pēc kuras tuvinieks atkopjas. Jums var būt jāmaina un jātīra katetra maisiņi; to nav grūti iemācīties. Ir svarīgi saprast, ka katetrs nav risinājums urīna nesaturēšanas gadījumiem; tas var palīdzēt palielinātas prostatas gadījumā vai kā pagaidu līdzeklis pēc prostatas operācijas.

    Urīnpūšļa vājuma gadījumā parasti tiek lietotas uzsūcošas urīna nesaturēšanai paredzētas paketes un biksītes. Tās nodrošina aizsardzību pret urīna noplūdēm un nepatīkamo aromātu, un ir pieejami dažādu izmēru izstrādājumi ar atšķirīgu uzsūktspēju.

    > Izpētiet urīna nesaturēšanai paredzētos TENA izstrādājumus.

  • Pēdējā iespēja: medikamenti un/vai operācija
    Ja urīnpūslis ir pāraktīvs, tā aktivitāti var samazināt ar medikamentiem. Lai iegūtu informāciju par medikamentiem, kuri varētu palīdzēt tuviniekam ar vajadzības urīna nesaturēšanu, lūdziet ģimenes ārstam nosūtījumu pie speciālista, piemēram, urologa vai uroginekologa.

    Operācija var palīdzēt novērst urīna nesaturēšanu, tomēr šī metode tiek izmantota reti.
Citi palīdzības veidi
Ko vēl varat darīt, lai palīdzētu tuviniekam ar funkcionālo urīna nesaturēšanu? Parūpējieties, lai ceļā līdz tualetei nebūtu nekādu šķēršļu un līdz tai būtu viegli nokļūt. Ja tuvinieks spēj patstāvīgi vai ar palīdzību pārvietoties un ir apģērbies, viņam palīdzēs, ja apģērbs būs viegli novelkams un bez sarežģītas aizdares.
Piedāvājiet tuviniekam vislabākos izstrādājumus
Uzziniet par TENA piedāvāto visefektīvāko risinājumu jūsu tuvinieka tīrībai un ērtībām, — iepazīstiet TENA izstrādājumu klāstu šeit.