Urīna nesaturēšanas cēloņi

Uzziniet vairāk par cēloņiem

Ir noderīgi noskaidrot, kas izraisa urīna nesaturēšanu jūsu tuviniekam. Tā jūs varēsiet labāk saprast viņa simptomus, lai sniegtu labāko iespējamo aprūpi.
 
Ja jūs vēl nezināt, ar kāda veida nesaturēšanu ir jātiek galā jūsu tuviniekam, izlasiet šeit sniegto informāciju par dažādiem nesaturēšanas veidiem.

Urīnceļu sistēmas darbība

Visi nesaturēšanas cēloņi ietekmē urīnceļu sistēmas darbību. Tāpēc īsi aplūkosim, kā tas notiek. Pēc tam jūs, iespējams, sapratīsit, kāpēc dažreiz sistēmas darbībā rodas traucējumi. 
 
Nieres filtrē pārtikas atliekas no asinīm. Pēc tam šīs vielas sajaucas kopā ar ūdeni un citiem galaproduktiem, veidojot urīnu, kas plūst uz urīnpūsli. Urīns izplūst no nierēm pa urīnvadiem. Pēc tam tas tiek uz laiku sakrāts urīnpūslī — elastīgā muskuļotā orgānā. Ap urīnizvadkanālu esošie muskuļi iztukšošanās fāzē ir atslābināti, un urīnizvadkanāls ir atvērts. Lai varētu kontrolēt urīna noplūdi, ir jādarbojas iegurņa muskuļiem un sfinktera muskuļiem. Šie svarīgie muskuļi nodrošina urīna un fekāliju saturēšanu.

Kāpēc urīnceļu sistēma reizēm nedarbojas pareizi?

Nav viena vispārēja nesaturēšanas cēloņa, bet ir daži biežāk sastopamie faktori. Tie ir norādīti tālāk.
Vispārīgi cēloņi
  • Iegurņa muskuļu novājināšanās. Šie muskuļi noslēdz urīnizvadkanālu. Kad tie zaudē spēku un vairs nespēj veikt atbalsta funkciju, rodas problēmas. Urīns var noplūst, veicot ikdienišķas darbības — smejoties, klepojot, ceļot smagumus vai skrienot.

  • Urīnceļu infekcijas. Tās var izraisīt paaugstinātu urīnpūšļa jutību. Šajos gadījumos urīnpūslis sūta ķermenim nepareizus signālus, ka to nepieciešams steidzami iztukšot, lai gan patiesībā tas nav pilnībā piepildīts. Kad infekcija tiek izārstēta vai pāriet, urīnpūšļa jutība vairs nav paaugstināta.

  • Liekais svars. Tas var radīt papildu spiedienu uz vēdera un iegurņa muskuļiem un tādējādi izraisīt urīna nesaturēšanu.

  • Medikamenti. var parādīties kā dažu medikamentu blakusparādība. Dažu medikamentu diurētisko īpašību dēļ cilvēkam ir nepieciešams biežāk urinēt. 

  • . Tos var izraisīt insults, demence, diabēts, Parkinsona slimība, multiplā skleroze vai smadzeņu bojājums. Šādā gadījumā ir traucēta vai kavēta nervu impulsu nodošana. Tādējādi smadzenes un urīnpūslis nevar sazināties, jo nenosūtās pareizie signāli. 
Cēloņi sievietēm
  • Grūtniecība/dzemdības. Papildu svars, kas rodas grūtniecības laikā, var radīt spiedienu uz iegurņa muskuļiem, muskuļu saitēm un urīnpūsli. Grūtniecības laikā izdalās hormoni, kas ietekmē audus un muskuļus ķermenī, ļaujot tam izplesties līdz ar mazuļa augšanu. Tas iegurņa muskuļus padara mīkstākus un gludākus, lai atvieglotu dzemdības. Tā rezultātā muskuļiem un saitēm kļūst grūtāk noturēt iegurņa pamatnes orgānus savā vietā. Dzemdību laikā un muskuļu saites tiek izstieptas un reizēm neatgriežas sākotnējā stāvoklī. Tāpēc grūtniecība un dzemdības rada nesaturēšanas risku.

  • . Tuvojoties menopauzei, estrogēna līmenis pazeminās un līdz ar to iegurņa muskuļi kļūst vājāki. Tāpēc daļa sieviešu vairs nespēj pilnībā kontrolēt savu urīnpūsli.  
Cēloņi vīriešiem
  • Palielināta . Tā var palēnināt vai pat apturēt urīna plūsmu. Tāpēc bieži rodas pēkšņa nepieciešamība urinēt.

  • Prostatas operācija. Ja muskuļi, kuri kontrolē urīna plūsmu, ir bojāti prostatas operācijas laikā, var rasties stresa  — patvaļīgas noplūdes smejoties, klepojot vai veicot kādas fiziskas aktivitātes.
 

Lai uzzinātu vairāk par urīna nesaturēšanas cēloņiem, vērsieties pie sava ārsta. Uzziniet, kā varat palīdzēt savam tuviniekam.