Šķiet, ka jūs atrodaties <country>

Lai apskatītu lokālo informāciju, dodieties uz TENA pārdošanas vietni.

Demence un urīna nesaturēšana

TENA-ProSkin-CGR-Lifestyle-image-for-web-Holding-hands-1600x500.jpg

Bieži sastopama blakusparādība

Ja gados vecam tuviniekam attīstās demence, cilvēks vairs nav tāds, kādu viņu pazināt līdz šim. Šādā gadījumā tuviniekam jūsu mīlestība, rūpes un sapratne ir nepieciešama vairāk nekā jebkad agrāk, it īpaši, ja viņam ir arī urīna nesaturēšana. 
 
Ja jūsu tuviniekam ir demence, jums ir jāpieņem, ka tuvinieks, iespējams, nesaprot, kad viņam ir jāapmeklē tualete. Var parādīties nesaturēšanas gadījumi, slapināšana vai smērēšanās. Urīna nesaturēšana ir bieži sastopama demences blakusparādība, un daudzi aprūpētāji atzīst, ka ir nepieciešama liela pacietība, lai sniegtu labāko iespējamo aprūpi.

Rīcība urīna nesaturēšanas gadījumā

Tālāk šajā un nākamajās lapās varat uzzināt, kā aprūpēt tuvinieku, kuram ir demence un urīna nesaturēšana. Šī informācija jums palīdzēs gādāt, lai tuvinieks justos tīri un ērti. 
Urīna nesaturēšanai paredzētie izstrādājumi un demence

Cilvēks, kuram ir demence, var nesaprast, kāpēc jāvalkā vēl kaut kas bez ierastā apģērba un apakšveļas. Atkarībā no tuvinieka stāvokļa jums var nākties paskaidrot, kāpēc nepieciešams lietot urīna nesaturēšanai paredzētās paketes vai biksītes. Lai tuvinieks justos labi, centieties padarīt šo izstrādājumu lietošanu par daļu no viņa ikdienas rutīnas. Papildus aizsardzības izstrādājumu lietošanai var būt noderīgi arī pasargāt gultas, krēslus un citas mēbeles. Tas atvieglos uzkopšanu ikdienā un palīdzēs tuvinieka vidi uzturēt svaigu un tīru. Vairāk informācijas varat atrast sadaļā TENA urīna nesaturēšanai paredzēto izstrādājumu klāsts un higiēnas piederumi.

Kā atvieglot pārģērbšanos

Ja cilvēkam ir urīna nesaturēšana, viņam parasti ir nepieciešams biežāk pārģērbties. Tomēr, ja cilvēkam ir arī demence, to paveikt var būt sarežģīti un, iespējams, būs nepieciešama papildu palīdzība. Lai atvieglotu šo procesu gan sev, gan savam tuviniekam, centieties parūpēties par viegli uzvelkamu un novelkamu apģērbu. Vieglāk ir uzvilkt apģērbu ar rāvējslēdzēja vai līplentes aizdari, nevis pogām un aukliņām. Ja iemanīsities ģērbšanās procesu padarīt vienkāršāku, jūsu tuviniekam būs mazāk iemeslu satraukties vai samulst. Vēl jo vairāk tad, ja viņam izdosies apģērbties vai noģērbties patstāvīgi, saņemot mazāk palīdzības no citiem.

Izmaiņas diētā

Jūsu tuvinieka kopējo labsajūtu, iespējams, var uzlabot izmaiņas diētā. Tomēr jābrīdina, ka cilvēks šādām pārmaiņām var pretoties, īpaši tad, ja demences dēļ ir radusies nepatika vai patika pret noteiktiem pārtikas produktiem. Lai nodrošinātu sabalansētu diētu, ieteicams pārmaiņas apspriest ar ārstu vai uztura speciālistu. Ir svarīgi arī gādāt, lai tuvinieks uzņemtu pietiekami daudz ūdens. Tāpēc centieties uzraudzīt tuvinieka uzņemto šķidruma daudzumu, lai nodrošinātu atbilstoša daudzuma uzņemšanu.

Mājokļa pielāgošana

Lai tuvinieks justos ērtāk, telpā (vai telpās), kur viņš pavada visvairāk laika, varat uzstādīt pārnēsājamu tualetes krēslu/kumodi. Tas var būt noderīgi, ja cilvēkam ir grūti laikus pagūt nokļūt līdz tualetei, jo īpaši naktī. 

Tomēr jums var nākties izskaidrot, kāpēc tas nepieciešams. Ir svarīgi neaizskart tuvinieka jūtas un pārrunāt ar viņu piedāvātās izmaiņas, jo tās var tikt uztvertas jūtīgi.

Medikamenti urīnpūšļa kontrolei

Ārsts var izrakstīt medikamentus, kas mazina urīnpūšļa ierosināto nepieciešamību urinēt. Vai arī tādus, kas maina to, cik bieži urīnpūslis paziņo ķermenim, ka tūlīt notiks urinēšana. Šādi medikamenti parasti samazina nepieciešamību pēc biežas urinēšanas, ja jūsu tuvinieks nespēj pietiekami ātri nokļūt līdz tualetei.
 
Medikamentiem var būt blakusefekti, piemēram, aizcietējumi un sausuma sajūta mutē. Noteikti iepazīstieties ar informāciju par blakusefektiem, lai uzraudzītu medikamentu iedarbību un blakusefektus.

Palīdzība mazgājoties

Higiēna ir svarīga, it īpaši, ja tuviniekam ir urīna nesaturēšana. Cilvēks ar demenci var kļūt nevērīgs pret mazgāšanos, tāpēc šajā jautājumā, iespējams, būs nepieciešama lielāka palīdzība un pacietība no jūsu puses. 

> Šeit varat saņemt vairāk noderīgu padomu par higiēnu.