Manam tuviniekam ir garīgās veselības problēmas

Tuviniekam nepieciešamā atbalsta līmenis ir atkarīgs no tuvinieka garīgā stāvokļa un fiziskās veselības.
 
Iespējams, esat ievērojis, ka tuvinieks ar veicamajiem uzdevumiem vairs netiek galā tā, kā to spēja agrāk. Piemēram, viņš var būt aizmāršīgs. Vai nepagūt apmeklēt tualeti. Viņam var būt krasas garastāvokļa maiņas. Ja jūsu tuviniekam ir šādi simptomi, šī sadaļa ir domāta jums. Šeit varat uzzināt praktiskus padomus par to, kā labāk aprūpēt tuvinieku, kuram ir garīgās veselības problēmas un . Tomēr mēs iesakām arī konsultēties ar ārstu.

Jūsu un aprūpējamā ikdienas rutīnas izveide

Nemainīga ikdienas rutīna palīdz cilvēkiem ar garīgās veselības problēmām justies daudz drošāk. Īpaši tas attiecas uz urīna nesaturēšanai paredzēto izstrādājumu nomainīšanu. Lai aprūpējamais mazāk satrauktos un būtu mierīgāks, nomainīšanu veiciet katru dienu vienā un tajā pašā laikā. Nomainot izstrādājumus, vienmēr stāstiet un dariet vienu un to pašu. Tādējādi aprūpējamais zinās, kas gaidāms izstrādājuma nomainīšanas laikā. Viņš arī sapratīs, pēc vai pirms kādām ikdienas darbībām gaidāma izstrādājuma nomainīšana — maltītes, diendusas vai citām darbībām, piemēram, televīzijas skatīšanās. 
 
Ja kādu reizi nododat aprūpes pienākumus citai personai, būtu ieteicams arī šo personu iepazīstināt ar jūsu ikdienas rutīnu. Jūsu tuvinieks jutīsies labāk, ja jūs aizstājošais aprūpētājs turpinās ierastajā laikā darīt tās pašas darbības, ko parasti veicat jūs.  

Atbilstošas vides izveide

Vides prasības ir atkarīgas no jūsu tuvinieka stāvokļa un situācijas. Ja tuvinieks var patstāvīgi nokļūt tualetē, parūpējieties, lai ceļā līdz tai nebūtu nekādu šķēršļu. Centieties iekārtot pēc iespējas drošāku vidi. Varat to paveikt, pielāgojot vidi, kā arī iegādājoties un uzstādot atbilstošus izstrādājumus un aprīkojumu. Jūsu mērķis ir panākt, lai tuvinieks savā vidē justos ērti un droši. Cik drīz vien iespējams, veiciet tālāk norādītās darbības.
 
  • Pārbaudiet grīdas visās telpās, kurās varētu ieiet jūsu tuvinieks. Vai tās nav slidenas? Vai tās nerada nekādus riskus? Ja konstatējat riskus... 
    - Zem grīdsegām ieklājiet neslīdošu slāni un atbrīvojieties no nelīdzeniem un saplīsušiem paklājiem. 
    - Nolieciet neslīdošus paklājiņus vietās, kur grīda bieži mēdz būt mitra, piemēram, vannasistabā un virtuvē.
  • Uzstādiet rokturus vietās, kur tuviniekam tie ir nepieciešami, piemēram, pie tualetes poda, dušas kabīnē vai pie vannas.
  • Lai tuvinieks varētu skaidri saskatīt vannasistabas durvis, uzlieciet uz tām lielu zīmi. Arī tualetes poda sēdekli varat nomainīt pret košas krāsas sēdekli, lai tas būtu labāk saskatāms.
  • Vannasistabā vai guļamistabā novietojiet atkritumu tvertni ar vāku izmantotajiem urīna nesaturēšanai paredzētajiem izstrādājumiem. Tādējādi uzturēties telpā būs patīkamāk, un atkritumi atradīsies vienuviet.
  • Cilvēks, kuru aprūpējat, visticamāk, dos priekšroku ērti novelkamam apģērbam, piemēram, platiem svārkiem un biksēm ar aukliņu. Ērti novelkams apģērbs ļauj tuviniekam justies neatkarīgākam un atvieglo jums aprūpi.
Citus praktiskus padomus par tuviniekam drošu vidi, kā arī par viņa celšanu un pārvietošanu skatiet sadaļās Mājokļa drošība un Ergonomika.

Higiēnas nozīme

Personīgā higiēna ir svarīga ikdienas rutīnas daļa ikvienam cilvēkam. Tomēr tā nav tik vienkārša un pašsaprotama, ja aprūpējat cilvēku, kura fiziskā un garīgā veselība aizvien pasliktinās.
 
Cilvēki, kuriem ir demence, bieži vien nav pārāk atsaucīgi un pret pārmaiņām izturas noraidošāk nekā citi cilvēki. Tāpēc rūpes par tuvinieka higiēnu var prasīt daudz pacietības. Jums vajadzēs vairāk runāt ar tuvinieku, un mazgāšanai vajadzēs veltīt vairāk laika. Uzziniet vairāk par urīna nesaturēšanu un demenci

Vecu cilvēku ādas kopšana

Iespējams, jūs jau zināt, ka laika gaitā āda kļūst arvien vārgāka un bojājumi rodas ātrāk. Tāpēc tai ir nepieciešama īpaša kopšana un maiga ierastā ikdienas higiēna, kas palīdz novērst ādas kairinājumu un infekciju. Tas ir īpaši svarīgi, ja jūsu tuviniekam ir nesaturēšana, jo urīns un fekālijas var bojāt viņu ādu. Laba higiēna ne vien aizsargā vecā cilvēka ādu, bet arī nomierina tuvinieku un palīdz viņam justies tīri, ērti, svaigi un veselīgi. Tādējādi tuvinieks var justies pārliecinātāks par sevi.
 
Ir trīs ādas kopšanas posmi: tīrīšana, atjaunošana un aizsardzība. Lai skatītu katram higiēnas posmam paredzētos izstrādājumus, kas ir īpaši paredzēti vecu cilvēku ādai, skatiet TENA ādas kopšanas izstrādājumu klāstu

Urīna nesaturēšanai paredzētie izstrādājumi

Ir svarīgi atcerēties, ka cilvēki ar demenci nelabprāt pieņem pārmaiņas. Līdz ar to viņi var nesaprast, kāpēc jūs kaut ko darāt, piemēram, palīdzat lietot urīna nesaturēšanai paredzētos izstrādājumus. Tāpēc TENA urīna nesaturēšanai paredzētās biksītes pēc izskata līdzinās parastai apakšveļai. Tas palīdz jūsu tuviniekam justies komfortabli, sākot to valkāšanu. Pieredzējuši aprūpētāji, arī tie, kuri strādā aprūpes namos, stāsta, ka aprūpējamie, kuriem ir demence, parasti neiebilst pret biksīšu nēsāšanu. 
 
Lai skatītu detalizētus norādījumus par mūsu ražoto urīna nesaturēšanai paredzēto izstrādājumu uzlikšanu un nomainīšanu, apmeklējiet lapu par izstrādājumu nomainīšanu.

Ar diētu un šķidruma uzņemšanu saistīta palīdzība

Dažkārt cilvēki, kuriem ir , baidās no pārāk liela šķidruma daudzuma uzņemšanas, jo uzskata, ka vienīgais rezultāts būs biežāka steidzama nepieciešamība doties uz tualeti. Tāpēc viņiem ir tendence dzert mazāk. Tomēr tas var radīt problēmas, jo urīns var kļūt koncentrētāks un tādējādi radīt riskus veselībai. Tāpēc centieties tuvinieku mudināt dzert ierasto daudzumu šķidruma, kad vien viņš sajūt slāpes. 
 
Arī maltītes ir svarīgas — tā ir ne vien pārtikas un šķidruma uzņemšana, bet arī iespēja pavadīt laiku kopā ar citiem. Ir labi, ja jūs un pat draugi un ģimenes locekļi ēdat kopā ar aprūpējamo. Jūsu sabiedrība un iespēja papļāpāt un pajokot palīdzēs justies labāk. Centieties maltītes katru dienu pasniegt vienā un tajā pašā laikā. 

Piederības sajūta

Ja jūsu tuviniekam ir garīgi traucējumi un ierobežotas pārvietošanās spējas, viņš, iespējams, vairs nevar nodoties agrākajiem vaļaspriekiem. Tomēr neatkarīgi no veselības stāvokļa viņam, visticamāk, joprojām patīk, ka paturat viņa roku, apskaujat un mierīgā balsī sarunājaties ar viņu. Ieteicams atrast jaunas aktivitātes, ko varat veikt kopā un kas palīdzēs izklaidēt tuvinieku un sniegt viņam piederības izjūtu. 
 
Pieredzējuši aprūpētāji apgalvo, ka pat pavisam nelielu uzdevumu kopīga veikšana palīdz iepriecināt tuvinieku. Šeit skatiet idejas aktivitātēm, kuras varat veikt kopā ar savu tuvinieku.

Nekavējieties lūgt palīdzību

Ja cilvēkam, kuru aprūpējat, ir gan demence, gan , nodrošināt aprūpi ir īpaši sarežģīti. Pieredzējuši aprūpētāji iesaka meklēt citu cilvēku palīdzību un atbalstu — to var sniegt ģimenes locekļi, draugi, vietējās sabiedrības pārstāvji vai valsts sociālie darbinieki. Šeit uzziniet vairāk.