Gados vecu cilvēku aprūpe

Rūpējoties par savu mīļoto tuvinieku, kurš bieži vien ir cilvēks gados jeb seniors, jūsu dzīve mainās. Bieži parādās izjūtas, kuras neesat piedzīvojuši agrāk, jo neesat saskārušies ar vecu cilvēku aprūpi. Daži cilvēki izjūt, ka rūpes par mīļoto ir tikai viņu pienākums, nevis kāda cita. Iespējams, viņi nejūtas brīvi lūgt palīdzību citiem vecu cilvēku aprūpē un netic, ka kāds varētu nodrošināt labu aprūpi. Varbūt viņu mīļotais cilvēks aprūpi pieņem tikai no viņa.

Katra situācija ir savādāka, tomēr daudzi atklāj, ka viņi atrodas emocionālajās šūpolēs starp mīlestību un dusmām, un tas ir ietekmējis viņu dzīvi. Rezultātā var rasties vainas apziņa, stress, dusmas un spēku izsīkums.

Atpazīstiet šīs izjūtas un pārrunājiet ar draugu, kuram uzticaties, vai arī ar speciālistu, lai vecu cilvēku aprūpe nešķistu tik apgrūtinoša.

Lūgt palīdzību ir atļauts!

Draugi un ģimene ir lielisks palīdzības un atbalsta avots. Nedomājiet, ka viņi ņems ļaunā to, ka jūs lūdzat palīdzēt. Pilnīgi iespējams, ka viņi priecāsies par to, ko jūs darāt, un vēlēsies dot savu ieguldījumu. Palīdzības lūgšana nav vājuma pazīme - tas var dot iespēju jums atvilkt elpu, kas ir tik ļoti nepieciešams, lai jūs būtu vēl labāks aprūpētājs.

Lūdziet ģimenes locekļiem uzņemties noteiktus pienākumus mājās vai arī noteiktos laikos visas nedēļas garumā. Vislabāk to ir darīt, kad ģimene sanāk kopā. Iespējams, ka viņi pieteiksies brīvprātīgi, redzot, ka to dara arī pārējie. Gados vecu cilvēku aprūpe nav viegla. Izveidojiet dežūrgrafiku, lai piefiksētu katra solīto, un iedrošiniet cilvēkus sadalīties pa divi, ja jūt, ka nebūs spējīgi strādāt pa vienam.

Pieņemiet draugu palīdzību. Ja jūs nevarat doties uz veikalu, bet viņi turp dodas, viņiem neprasīs lielu piepūli iegādāties dažas preces arī jums. Viņi, iespējams, varētu veikt sīkus mājas darbus, kā, piemēram, trauku mazgāšana. Atcerieties, ka ne visa palīdzība, ko var sniegt jūsu draugi, ir jāattiecina uz aprūpējamo - ikkatrs ieguldījums var dot atelpas brīdi, kas ir tik ļoti nepieciešams jums pašiem.

Dalieties labajā un arī nogurdinošajā

Mēs visi zinām, ka rūpēs par mīļotajiem, kuriem ir nesaturēšana, ir gan grūti, gan vieglāki brīži. Ir neveikli brīži, patīkami brīži un brīži, kad saprotat, ka nodrošināt vislabāko iespējamo vecu cilvēku aprūpi ir brīnišķīgi. Jūsu stāsti par to visu līdzīgā situācijā palīdzēs un iedrošinās citus, tai pat laikā ļaus saglabāt līdzsvaru. Noorganizējiet iknedēļas vai ikmēneša ģimenes un draugu, kuri palīdz rūpēties, sanākšanu kopā. Daloties un diskutējot par grūtajiem un labajiem brīžiem, jūs varat izveidot spēcīgu atbalsta grupu, ļaujot 'nolaist tvaiku' vidē, kas jūs atbalsta un saprot. 

Dusmu un neapmierinātības novadīšana

Cilvēks, par kuru jūs rūpējaties, var kļūt neapmierināts pats ar sevi, bet savu neapmierinātību viņš var izgāzt tikai uz jums. Ja tas tā ir, atcerieties, ka viņi neizvēlējās būt atkarīgi no jums. Tas viņiem tika uzspiests, un var būt nomācoši. Mēģiniet novadīt savas dusmas uz jūsu mīļoto medicīnisko stāvokli, nevis cilvēku, kurš arī cenšas ar to sadzīvot. Reizēm trešās personas pieaicināšana var palīdzēt kliedēt saspīlējumu, un dalīties ar nomācošo.

Pierakstiet

Viena no visvecākajām un labākajām terapijām kontrolēt labos un grūtos brīžus ir visu pierakstīt. Iespējams, ka tāpēc dienasgrāmatas rakstīšana ir sena tradīcija. Tātad, pēc grūtas, garas dienas, jūs droši vien esat pārāk noguruši, lai vēl rakstītu noveli. Tomēr kāpēc lai reizi nedēļā nepamēģinātu sastādīt to lietu sarakstu, kas izdevušās veiksmīgi un to, kas varbūt nebija tik veiksmīgi. Pievērsiet uzmanību labajam, padomājiet ko uzlabot nākamajā nedēļā. Pēc tam apskatiet slikto un padomājiet kā to samazināt.

Izvirziet par prioritāti savu veselību

Labam aprūpētājam ir nepieciešama laba veselība, tādēļ pievērsiet uzmanību momentiem, kad nejūtaties labi, un parūpējaties par atveseļošanos. Pienāk moments, kad jūs sākat nevērīgi izturēties pret savu uzturu, jo esat aizņemti rūpēs par mīļoto. Vecu cilvēku aprūpe aizņem ļoti daudz laika, tas skrien nemanot, un jūsu ēdienreizes ir sasteigtas. Tādēļ mēģiniet ēst trīs reizes dienā. Jums būs vairāk enerģijas, un jūs jutīsieties daudz labāk.

Pārtraukums rada būtiskas izmaiņas

Ja jums ir daudz darba, nevainojiet sevi. Veltiet laiku, lai pielāgotos jaunajiem pienākumiem. Īpaši nozīmīgi ir regulāri pārtraukumi aprūpes darba laikā. Uzsitiet sev uz pleca par labi padarītu darbu un, visvarīgākais, paņemiet pārtraukumu gan tagad, gan vēlāk - jūs to esat pelnījuši!

Svaigs gaiss

Varbūt tā mēdza teikt jūsu vecmāmiņa, tomēr nekas nevar aizstāt mazliet svaiga gaisa (ja laika apstākļi to ļauj). Pat 5 minūšu pastaiga var uzlabot garastāvokli un sakārtot lietas pareizajā perspektīvā. Mēģiniet atrast iespēju pavadīt kādu brīdi dienas gaismā, lai uzlabotu garastāvokli (un jūsu D vitamīna līmeni). Kā arī atceraties, ka tieši tas pats attiecas uz jūsu mīļotajiem. Iedrošiniet viņus doties pastaigā biežāk.

Lutiniet sevi

Atrodiet mirkli, kad varat sevi palutināt. Katru rītu ieplānojiet laiku, kuru gaidāt ar prieku. Tas varētu būt mirklis, kad baudāt šokolādi, piemēram, plkst. 15:00, malkojat glāzi vīna dienas beigās vai arī guļat siltā vannā. Lai kas tas būtu, pieturieties pie tā un izbaudiet to.

Priecājieties par to, ko jūs darāt

Jūs smagi strādājat, tomēr cik bieži jūs aizdomājaties par labo, ko jūs darāt - cienot, mierinot un rūpējoties par saviem mīļotajiem? Ir viegli tikt pārņemtam ar  ikdienas rutīnu un aizmirst to. Mēģiniet atcerēties, ka jums vajadzētu lepoties ar to ko jūs darāt. Aprūpētāji ir īpaša cilvēku grupa, kas ir kā balsts visai sabiedrībai. Reizēm jums, jūsu ģimenei un draugiem ir nepieciešams atgādināt par to.

Saņemiet eksperta padomu no profesionālajām organizācijām

Iespējams, ka jūsu apkārtnē atrodas pieaugušo aprūpes dienas centri vai veselības aprūpes organizācijas, kur vecu cilvēku aprūpe nav nekas jauns. Gados vecu cilvēku aprūpe ir liels izaicinājums. Iespējams, ka šajās organizācijās vai centros jūs varat atstāt savu mīļoto, lai paņemtu pārtraukumu uz pāris stundām. Jūsu mīļotie tur arī var satikties ar citiem centra apmeklētājiem. Daudzas no šīm organizācijām piedāvā savu transportu, organizē dažādas grupu aktivitātes, kā, piemēram, izbraukumi, un sagatavo uzkodas. Iespējams, ka viņi pat var noorganizēt mobilās ēdināšanas pakalpojumu.

Citi noderīgi pakalpojumi ir pieejami arī aptiekās, kas veic izstrādājumi piegādi par brīvu, skolās, mikrorajona koledžās vai jauniešu grupās. Ir studenti, kas vēlētos palīdzēt. Ja viņi meklē iespējas palīdzēt sabiedrībai, tad viņi varētu palīdzēt arī jums.

Profesionāli aprūpētāji ir pieejami gandrīz visur, un tie varētu doties pie jums uz mājām un pieskatīt jūsu mīļoto. Jums būs laiks satikties ar draugu vai vienkārši pašiem pavadīt laiku ar sevi. Ja vēlaties doties garākā atpūtā, jūs varētu sameklēt aprūpes centru, kas piedāvā atstāt jūsu mīļoto aprūpei uz ierobežotu laiku.

Ir daudzas organizācijas, un jūs varat atrast  atbilstošās mājas lapas, vai arī varat vietējā ārstniecības iestādē uzzināt organizācijas, kas tuvākajā apkaimē sniedz šādus pakalpojumus. Uzziniet kas ir pieejams jūsu apkārtnē.

Sazinieties ar citiem aprūpētājiem

Uzmeklējiet atbalsta grupu, un drīzumā satiksiet kādus citus aprūpētājus, kuri varēs pieskatīt mīļotos netālu no jūsu dzīvesvietas. Dalīšanās pieredzē ar cilvēkiem, kuri ir tādā pašā situācijā kā jūs, palīdzēs jums būt pārliecinātam - un jūs arī gūsiet noderīgas idejas un padomus.

Kas jums pienākas

Jums varētu pienākties palīdzība un finansiāls atbalsts vai kompensācija no veselības aprūpes dienestiem. Izpētiet recepti/kompensācijas noteikumus. Ja jums pienākas kāda kompensācija, sazinieties ar veselības aprūpes dienestu.

Turpiniet mācīties

Jaunu ideju uzkrāšana, produkciju un tehniku apguve ne tikai dod garantiju, ka jūs izvēlaties labāko sev un saviem mīļotajiem, tas palīdz būt kontaktā ar plašo aprūpētāju sabiedrību.