Sievietes un urīna nesaturēšana

Ir izpētīts, ka aptuveni 10%/12% sieviešu regulāri saskaras ar urīna nesaturēšanu, dažos gadījumos pat vairāk. Visbiežāk sastopamā nesaturēšanas forma sievietēm ir slodzes. Nākamā izplatītākā ir vajadzības, ka arī daudz siviešu saskaras ar jauktu nesaturēšanu, kura izpaužas abu veidu simptomi.

DIAGNOSTISKĀ IZVĒRTĒŠANA

Kad sieviete ir izstāstījusi par saviem nesaturēšanas simptomiem, vissvarīgākais ir izslēgt citas patoloģijas, pirms noteikt Slodzes nesaturēšanas, Vajadzības nesaturēšanas vai Jaukto nesaturēšanas diagnozi. Šajā procesā būtu nepieciešams pārbaudīt medicīnisko vēsturi, tai skaitā jebkādas galvas, kakla vai muguras traumas, saistītās diagnozes, kā diabēts, sporta aktivitātes, līdzīgās slimības, pārmantojamās slimības un gan urinēšanas simptomu analīzi, gan arī izmeklējumus.

Simptomu analīzē jāiekļauj izstāstītās epizodes un nesaturēšanas dabu. Izmeklējumi vienmēr veicami, lai noteikti urīnpūšļa vai urīnceļu infekcijas iespējamību un, lai izslēgtu asins klātbūtni urīnā. Ja iespējams, nozīmējiet pacientei veikt urinēšanas dienasgrāmatu, pierakstot gan urinēšanas laiku, gan daudzumu, kā arī šķidruma patēriņa daudzumu un veidu.

Fiziskie izmeklējumi domāti, lai izslēgtu aizcietējumus, noslīdējumus, audzējus, urīnceļu patoloģijas un bojājumus grūtniecības, dzemdību vai iepriekšēju operāciju vai traumu rezultātātā. Galvas traumas un izkaisītās sklerozes, kā arī Parkinsona, Alcheimera u.c. slimību gadījumos jāizvērtē arī neiroloģiski simptomi un garīgais stāvoklis.

Un beidzot, nepieciešams izvērtēt dzīves kvalitāti, kustīgumu un tualetes pieejamību, lai noteiktu nepieciešamo ārstēšanas veidu.

SLODZES URĪNA NESATURĒŠANA

Slodzes urīna nesaturēšanu var aprakstīt kā sūdzības par nejaušu urīna noplūdi piepūles, kā arī šķaudīšanas vai klepošanas gadījumos. Tas varētu būt neliels, bet dažkārt arī nozīmīgs daudzums.

Ārstēšanas alternatīvas

Dzīvesveids

Izanalizējitet dzīvesveidu attiecībā uz ēdiena un šķidruma patēriņu, kā arī smēķēšanu. Cilvēkiem ar lieko svaru ir lielāka nosliece uz Slodzes nesaturēšanu dēļ palielināta spiediena uz vēdera muskuļiem. Smēķētāji, savukārt, vairāk klepo, kas noved pie palielināta noplūdes negadījumu skaita.

  • Nedzeriet pārāk daudz vai pārāk maz. Samazināts šķidruma patēriņš, lai samazinātu urinēšanu, rada iekaisumu risku urīnpūslim un veicina infekcijas.
  • Izvairieties no kofeīna un gāzētiem dzērieniem, kas varētu kairināt urīnpūsli, kā arī alkohola.
  • Pārskatiet pašreiz lietotos medikamentus, kuri varētu ietekmēt situāciju vai arī kuriem ir jatrogēns efekts.

Mazā iegurņa muskuļu vingrinājumi

Vispārpieņemts pirmais atveseļošanās paņēmiens Slodzes nesaturēšanai ir mazā iegurņa muskuļu vingrinājumi, kas uzlabo urīnpūšļa atbalstu un urīnizvadkanāla noslēgšanās spiediena spēku. Ieteikums vērsties pie fizioterapeita būtu efektīvākais veids, kā nodrošināt to, ka vingrinājumi tiek veikti pareizi un sasniegtu mērķi. Fiziskās pārbaudes palīdzēs noteikt mazā iegurņa muskuļu statusu un ļaus fizioterapeitam sniegt padomus attiecībā uz individuālu vingrinājumu veikšanu.

Biofeedback un elektriskā stimulācija palīdzēs mazā iegurņa muskuļu vingrinājumu veikšanā gan vīriešiem, gan sievietēm un tos vajadzētu rekomendēt fizioterapeitam vai nesaturēšanas profesionālim.

Medicīnas palīglīdzekļi

Urīnu absorbējoša produkcija, kas izstrādāta tieši urīna nesaturēšanai ir vispopulārākais produkcijas veids pacientu vidū, kas aizsargā pret urīna noplūdi. Pastāv gan vienreiz, gan atkārtoti lietojami produkcijas veidi un, lai gan visi produkcijas veidi atšķiras, daudzi ir izstrādāti, izmantojot augstus tehnoloģijas standartus un sniedz to lietotājam elastīgumu un vienkāršību lietošanā. Pacienti var izmantot dažādus ieliktnīšu vai biksīšu veidus, atkarībā no konkrētās dienas prasībām. Pastāv ieliktnīši un biksītes, kuri izstrādāti īpašiem mērķiem un var būt nelieli un neredzami ikdienas lietošanai vai arī lielāki, nodrošinot aizsardzību pret lielāku noplūdi. Nesaturēšanas padomdevēji var sniegt padomu par izmantošanu, kā arī kādas vietējās organizācijas var palīdzēt attiecībā uz patērētāju problēmām.

Citi produkcijas veidi urīna nesaturēšanai un urīna plūsmas regulēšanai, kas varētu tikt izmantoti dažādos gadījumos. Katetri var tikt izmantoti gan kā īslaicīgs kontroles mērs pēc operācijas, gan arī ilgākā laika periodā. Katetri var būt intermitējoši vai arī pastāvīgi un tos savieno vai nu ar drenāžas maisiņu, kas piestiprināts cilvēkam, vai arī tam var būt vārstulis, kas ļauj katetru regulāri iztukšot īpašā traukā. Pastāvīgie katetri var tikt ievietoti operācijas laikā caur vēdera dobumu, nevis caur urīnizvadkanālu. Pacientus vai aprūpētājus var apmācīt tos mainīt un tīrīt.

Farmācija un ķirurģiskā iejaukšanās (īpašos gadījumos)

Farmācija

Šobrīd ir pieejami jauni līdzekļi, kas palīdz Slodzes nesaturēšanas gadījumos. Tos sauc par duālajiem no radrenalīna/serotonīna atkārtoti lietojami līdzekļi, kuri ir pieejami dažos Eiropas tirgos. Izpēte parāda, ka labākie rezultātāti tiek sasniegti, ka tos lieto vienlaicīgi ar mazā iegurņa muskuļu vingrinājumiem.

Ķirurģiskā iejaukšanās

Urologs vai uroginekologs varētu ieteikt pieejamo ķirurģisko procedūru Slodzes nesaturēšanas gadījumā. Tas var būt gan stacionārās, gan ambulatorās operācijas, kā arī var tikt izmantoti dažādi palīglīdzekļi. Lielākajai daļai pacientu operācija Slodzes nesaturēšanas gadījumā varētu būt kā pēdējais no izmantojamiem līdzekļiem pēc tam, kad izmēģināta konservatīvā un farmakoloģiskā ārstēšana un tā nav devusi vēlamos rezultātātus.

VAJADZĪBAS NESATURĒŠANA

Vajadzības nesaturēšana vai pārāk aktīvs urīnpūslis nozīmē urīnpūšļa muskuļa pārāk aktīvu darbību, kas noved pie paaugstinātas vajadzības iztukšoties ar nelielu vai nekādu brīdinājumu par to. Bieži vien tā rezultātātā rodas urīna noplūde. Ļoti nopietnos gadījumos var noplūst liels daudzums urīna. Tāpat var palielināties urinēšanas biežums (vairāk kā 8 reizes dienā) un nakts urinēšana (vienu vai vairāk reizes naktī).

Ārstēšanas alternatīvas

Dzīvesveids

Pēc iespējas vairāk atvieglojiet nokļūšanas iespēju uz tualeti. Tas varētu sevī iekļaut pārmaiņas pacienta dzīvesvietā. Pacelts poda vāks, atbalsta punkti ceļā uz tualeti, drēbju plaukts tualetē, tas viss varētu pacientam palīdzēt, kā arī viegli atveramas/novelkamas drēbes, ja grūtības sagādā dažādas manipulācijas.

Urīnpūšļa trenēšana

Urīnpūšļa trenēšana ir uzvedības tehnika, kura izstrādāta, lai palielinātu urīnpūšļa kapacitāti un samazinātu urinēšanas biežumu. Ar laiku urīnpūslis kļūst mazāk kairināts un ir spējīgs saturēt lielākus urīna daudzumus. Lai tiktu galā ar Vajadzības nesaturēšanu, pirmais solis ir Urinēšanas dienasgrāmatas ieviešana un urīnpūšļa trenēšanas kursa izstrāde. .

Mazā iegurņa muskuļu vingrinājumi

Mazā iegurņa muskuļu vingrinājumi vislabāk palīdz Stresa vai Jauktās nesaturēšanas gadījumos, tomēr tie var palīdzēt arī Vajadzības nesaturēšanas gadījumos, lai nostiprinātu muskulatūru un samazinātu vai novērstu noplūdi. Biofeedback un elektriskā stimulācija var palīdzēt mazā iegurņa muskuļu vingrinājumu veikšanā un tos vajadzētu rekomendēt fizioterapeitam vai nesaturēšanas speciālistam.

Medicīnas palīglīdzekļi

Dažas sievietes pieredz pēkšņus nejaušus urīna zudumus un izvēlas izmantot absorbējošus, nesaturēšanai paredzētus izstrādājumus, ja tās atrodas riska situācijās. Pastāv dažādi ieliktnīšu un biksīšu veidi, kuri piemērot dažādiem noplūdes daudzumiem. Pastāv gan vienreizlietojami, gan atkārtoti lietojami produkcijas veidi un pieredzējis nesaturēšanas padomdevējs var palīdzēt pacientam izvēlēties vispiemērotāko aizsardzības formu, kas radīta, lai absorbētu urīnu, nevis higiēniskās paketes, kuras izstrādātas, lai absorbētu asinis.

Citi produkcijas veidi urīna savākšanai un urīna plūsmas regulēšanai, kas varētu tikt izmantoti dažādos gadījumos. Katetri var tikt izmantoti gan kā īslaicīgs kontroles mērs pēc operācijas, gan arī ilgākā laika periodā. Katetri var būt intermitējoši vai arī pastāvīgi un tos savieno vai nu ar drenāžas maisiņu, kas piestiprināts cilvēkam, vai arī tam var būt vārstulis, kas ļauj katetru regulāri iztukšot īpašā traukā. Pastāvīgie katetri var tikt ievietoti operācijas laikā caur vēdera dobumu, nevis caur urīnizvadkanālu. Pacientus vai aprūpētājus var apmācīt tos mainīt un tīrīt.

Farmācija un ķirurģiskā iejaukšanās (īpašos gadījumos)

Anitmuscarinic un anticholinergic var tikt izrakstīti, lai novērstu pārāk aktīvu urīnpūšļa muskuļa darbību. Ķirurģiskā iejaukšanās šajā gadījumā, ja nepastāv Slodzes nesaturēšanas simptomi, ir reta. .

JAUKTĀ NESATURĒŠANA

Jauktās nesaturēšanas gadījumā vienlaicīgi pastāv Slodzes un Vajadzības nesaturēšanas simptomi. Saskaņā ar pēdējām Starptautiskās Nesaturēšanas Komisijas vadlīnijām, tiek rekomendēts vispirms ārstēt vadošos simptomus.

CITAS NESATURĒŠANAS FORMAS

Pastāv arī citas nesaturēšanas formas, kuras neietilpst nevienā no augstāk minētajām kategorijām.

  • Ķiķināšanas nesaturēšana: Veids, kuru parasti pieredz jaunieši, tomēr tas var turpināties arī pieaugot. Urinēšanu rada smiekli un nestabils urīnpūšļa muskulis. Tas var būt pārmantots.
  • Funkcionālā nesaturēšana: Nespēja sasniegt tualeti, lai urinētu, invaliditātes (fiziskas vai garīgas) vai traucējumu dēļ.