Urīna nesaturēšanas veidi bērniem

Slapināšana gultā ir viens no visbiežāk sastopamajiem urīna nesaturēšanas veidiem bērniem. Nesaturēšana dienā ietekmē 2-4% no 5-7 gadus veciem bērniem. Urīna nesaturēšana bērniem ir aktuāla tēma arī Latvijā. Tālāk seko biežāk sastopamie urīnpūšļa vājuma iemesli bērniem.

Attīstības iemesli

Urīnpūslis atveroties sasprindzina muskuļus, reaģējot uz smadzeņu signāliem, ka tas ir piepildījies. Ja šī nervu/muskuļu koordinācija attīstās lēnām, urīnpūslis dažkārt var piepildīties vēl pirms bērna smadzenes par to uzzina. Muskulis var būt arī pārāk vājš.

Bērni bieži vien guļ ciešāk kā pieaugušie, un tiem nepieciešams ilgāks laiks, lai pilnībā pamostos. Dažkārt viņi nejūt signālus, kas tiem ziņo par nepieciešamību iztukšot urīnpūsli - vai arī nespēj pamosties nakts laikā.  

Nakts laikā ķermenis saražo lielāku pretdiurētisko hormonu, jeb ADH skaitu. Tas palēnina urīna veidošanos, samazinot vajadzību urinēt. Gadījumā, ja tas nenotiek, urīnpūslis var tikt pārpildīts.

Visi augstākminētie stāvokļi parasti laika gaitā atrisinās paši no sevis. Dažkārt bērniem urīnpūšļa vājumu var radīt arī uztraukums, tomēr ir pārāk maz zinātnisku faktu, kas to pierāda. Bet ir svarīgi atzīmēt, ka, ja jūsu bērns ir uztraukts, ir svarīgi noskaidrot iemeslu un iejūtīgi to atrisināt.

Medicīniski iemesli

Urīnpūšļa vājums bērniem var arī rasties kā slimības vai invaliditātes sekas. Smadzeņu paralīzes, mugurkaula šķeltnes, smadzeņu vai nervu bojājumu gadījumos spēja saņemt signālus no smadzenēm par nepieciešamību iztukšot urīnpūsli var tikt mehāniski bojāta. Dažkārt iemesls var būt atkārtota urīnceļu infekcija vai pat neliela urīnceļu deformācija.

Ja jūs rūpējaties par bērnu ar nopietnu ievainojumu vai invaliditāti, jūs varēsiet atrast vairāk informācijas, ejot uz mūsu sadaļu Rūpējoties par mīļotajiem.

Pārmantojamība

Izskatās, ka urīnpūšļa vājumam ir tendence tikt pārmantotam, un tas var turpināties vairākās paaudzēs. Pastāv 40% iespējamības, ka bērns slapinās gultā, ja to darīja viens no vecākiem, un iespēja paaugstinās līdz pat 70%, ja tas piemita abiem vecākiem.

Nesaturēšana dienā

Nesaturēšana dienā, ja to neietekmē urīnceļu infekcija vai anatomiski iemesli, var rasties no pārāk aktīva urīnpūšļa vai arī retas urinēšanas.  

Pārāk aktīvs urīnpūslis

Bērniem ar pārāk aktīvu urīnpūsli, muskuļi, kuri aptver urīnizvadkanālu un tiek izmantoti, lai novērstu urīna noplūdi, nevilšus saraujas, izspiežot urīnu. Tas bieži vien notiek urīnceļu infekciju rezultātā un biežāk ir sastopams meitenēm.

Reta urinēšana

Daži bērni atliek iešanu uz tualeti, vai nu tādēļ, ka tiem nepatīk izmantot skolas tualetes, vai arī tādēļ, ka nevēlas nokavēt kaut ko interesantu un tādēļ ignorē vajadzību. Tas var novest pie urīnpūšļa pārpildīšanās un nejaušas urinēšanas. Tāpat arī tas var radīt infekcijas.

Funkcionālā nesaturēšana bērniem

Šajā gadījumā bērns nav fiziski spējīgs aiziet līdz tualetei. Tas var notikt pārvietošanās problēmu rezultātā vai arī, ja bērns izmanto ratiņkrēslu. Pēdējā gadījumā var būt gan defekācijas, gan urinēšanas nesaturēšana. Ja jūsu bērns ir spējīgs pats nokļūt līdz tualetei, tomēr tam ir nepieciešams laiks, pārliecinieties, ka tualete ir brīvi pieejama un nodrošiniet bērnu ar viegli novelkamu apģērbu. Tomēr vissvarīgākais ir lietot urīnu uzsūcošas biksītes, kas bērniem ļaus palikt sausiem un justies komfortabli. Tas samazinās kairinājumu un ādas iekaisumus, no kuriem bieži cieš cilvēki, kas ilgākus laika periodus sēž vai guļ.

Kāds šķidruma daudzums aptuveni jāizdzer dienas laikā?Atbildēt